LOADING

Type to search

Jak znaleźć odpowiednie mieszkanie?

Nieruchomości

Jak znaleźć odpowiednie mieszkanie?

Redakcja październik 29, 2021
Share

Zakup mieszkania to zawsze trudna decyzja. Niezależnie od tego, czy będzie przeznaczone dla nas, czy jako inwestycja. W każdym z tych wypadków należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które będą miały wpływ na atrakcyjność i cenę naszego lokalu.

Rynek pierwotny, czy wtórny?

Rynek pierwotny charakteryzuje się przede wszystkim tym, że mieszkania z reguły pochodzą prosto od dewelopera. Jest to na pewno sporą zaletą dla osób, które chcą zaaranżować lokal od samego początku, bez wykonywania zbędnych remontów, czy wynoszenia pozostawionych mebli po poprzednim właścicielu. Co więcej, kupujący może mieć pewność, że mieszkanie nie będzie miało żadnych ukrytych wad.
Niestety zakup na rynku pierwotnym ma też swoje wady. Najbardziej istotną jest czas oczekiwania na odbiór mieszkania. Bardzo często deweloperzy rozpoczynają proces sprzedaży, zanim lokal zostanie wykończony, a prace mogą potrwać dość długo.
Również rynek wtórny ma swoje zalety. Jedną z nich jest zakup prosto od poprzedniego właściciela. Dzięki czemu transakcję można sfinalizować bardzo szybko, często bez udziału pośredników. Jednocześnie taki zakup może być też wadą. Niektórzy posiadacze nieruchomości chcąc zawyżyć wartość lokalu, ukrywają dość znaczne uszkodzenia czy usterki.
Decydując się na zakup mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Na obu z nich można znaleźć naprawdę atrakcyjne lokale w dobrej cenie. Trzeba jednak poświęcić trochę czasu na poszukiwania i na spokojnie przemyśleć wszystkie dostępne opcje.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru mieszkania?

Zakup mieszkania to inwestycja na długie lata bez względu na przeznaczenie. W tym wypadku trzeba wziąć pod uwagę szereg przesłanek, które ostatecznie pomogą podjąć decyzję.

  1. Cena nie zawsze powinna być wyznacznikiem, szczególnie wtedy, kiedy jest zbyt niska. Z czasem może się okazać, że mieszkanie było tak tanie, ponieważ właściciel chciał się go zwyczajnie pozbyć. Z reguły ma to miejsce, gdy lokal ma wady budowlane lub wymaga generalnego remontu.
  2. Lokalizacja odgrywa kluczową rolę. Warto zastanowić się, czy z czasem spokojne życie na przedmieściach nie stanie się zmorą dojazdów do pracy, czy szkoły.
  3. Stan techniczny mieszkania, czyli elektryka, hydraulika, przewody gazowe. Ta opcja jest istotna głównie przy zakupie lokalu z rynku wtórnego, by można było uniknąć przykrych niespodzianek.
  4. Sąsiedzi. Warto sprawdzić kto będzie mieszkał za ścianą. Pozwoli to na ocenę, czy mieszkanie będzie dla nas azylem.
  5. Stan prawny mieszkania. Przed zakupem trzeba zweryfikować, czy mieszkanie jest własnością sprzedającego oraz, czy nie jest ono zadłużone.

Przed zakupem mieszkania dobrze jest porównać oferty, np. w Internecie mając na względzie większość powyższych punktów. Takie działanie zmniejsza ryzyko oszustwa i przepłacenia.

Źródło: https://www.lofthaus-zablocie.pl/

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment