LOADING

Type to search

Rozwody w Polsce – statystyki

Wiadomości

Rozwody w Polsce – statystyki

Redakcja wrzesień 9, 2021
Share

Jeszcze trzy dekady temu rozwody w Polsce były rzadkością i zdarzały się głównie w dużych miastach. W ostatnich latach możemy zauważyć tendencję odwrotną. Na salach sądowych spotykają się coraz młodsi ludzie, którzy potrzebują pomocy prawnika. Polacy rozwodzą się coraz częściej i coraz krótszy jest staż małżeński par, które decydują się na rozstanie.

Co sprzyja rozwodom?

Jest wiele przyczyn, które wpływają na to, że Polacy coraz częściej się rozwodzą i sięgają po pomoc prawnika. Małżeństwa bardzo często decydują się na rozstanie w sytuacji, gdy jedno z partnerów decyduje się związać z kimś innym. Polki i Polacy nie mają dzisiaj tak dużych oporów przed rozwodami jak ich rodzice. Jeśli w związku dzieje się źle, ich główne potrzeby nie są zaspokajane, to po prostu szukają sobie kogoś bardziej odpowiedniego do związku. Obecnie coraz mniejszą rolę odgrywają czynniki społeczne. Dawniej nie było społecznego przyzwolenia na odchodzenie od męża. Kobiety nawet bite i poniżane trwały w małżeństwach w obawie przed wykluczeniem społecznym. Obecnie osoby zmagające się z przemocą rodzinna coraz częściej udają się do adwokata.

Dzisiaj rozwód nikogo już nie dziwi a kobieta po rozwodzie traktowana jest neutralnie. Warto zauważyć, że na lepsze zmienia się obecnie pozycja kobiety w społeczeństwie. Mężatki dwie czy trzy dekady temu nawet jak chciały odejść od męża, to nie miały takiej możliwości. Były związane dziećmi, nie posiadały pracy ani własnych pieniędzy. Współczesne kobiety są dużo bardziej niezależne. Robią kariery zawodowe, mają swoje dochody i oszczędności a majątek zgromadzony przed ślubem często zabezpieczają intercyzą. Współczesne kobiety nie boją się też zostać samotnymi matkami. Bardzo często pozostając po rozwodzie same z dziećmi radzą sobie lepiej niż w małżeństwie.
Rozwodom w dzisiejszych czasach sprzyja także rozłąka, która występuje w wielu rodzinach. Ze względu na pracę partnerzy przebywają w innym kraju albo wracają do domu tylko na weekendy. W takich warunkach jest szczególnie łatwo o rozluźnienie więzi i zdrady.

Jak przebiegają polskie rozwody?

Zdecydowana większość osób chciałaby rozwieść się jak najszybciej i bez komplikacji. Nie wszystkim jednak to się udaje, bo gdy w grę wchodzi podział majątku albo alimenty rozwód staje się bardziej skomplikowany. Podobnie jest w sytuacji, gdy małżonkowie nie są zgodni co do kwestii opieki nad małoletnimi dziećmi. Najrozsądniej jest wtedy nawiązać współpracę z dobrym adwokatem. Dzięki temu można sobie zaoszczędzić wiele nerwów a i sam rozwód będzie trwał krócej. Rozwody z reguły są doświadczeniem trudnym dlatego warto w ich trakcie wesprzeć się pomocą doświadczonego adwokata, który pomoże przy kwestiach formalnych i przede wszystkim będzie służył doradztwem.

Źródło: https://gautier.com.pl/rozwod-i-separacja/

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment