Jak wybrać konto oszczędnościowe? Co jest ważne?
Share
Konto oszczędnościowe, pomimo niskiego oprocentowania, wciąż stanowi jedną z najchętniej wybieranych ofert bankowych. Klienci lokują swoje oszczędności licząc choćby na niewielki zysk, który pomoże im nie tylko uzbierać odpowiednią kwotę pieniędzy, ale i dodatkowo ją pomnożyć. Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe i na co zwracać uwagę? Co warto wiedzieć?
Konto oszczędnościowe a konto osobiste i lokata
Jeszcze kilka lat temu konta oszczędnościowe oferowały nam całkiem korzystny zysk, który oczywiście zależał od tego, ile pieniędzy ulokowaliśmy. Obecnie niestety z roku na rok banki coraz bardziej obniżają wysokość oprocentowania, przez co zbliża się ono do standardowego konta osobistego. Mimo wszystko jednak jest kilka istotnych różnic między tymi dwoma produktami. Po pierwsze, pieniądze na koncie oszczędnościowym chronione są przed inflacją, na co nie mogą liczyć standardowe konta. Poza tym, oprocentowanie jest mimo wszystko wyższe, co pozwala na regularne oszczędzanie i pomnażanie kapitału. Zwykły ROR zazwyczaj oprocentowania nie ma w ogóle lub jest ono na symbolicznym poziomie.
Czym konto oszczędnościowe różni się od lokaty? Przede wszystkim dostępnością. Lokata daje wyższe oprocentowanie, jednak pieniądze na niej są zamrożone przez cały okres umowy. To znaczy, że nie można nic dołożyć ani wyciągnąć przed umówionym terminem, ponieważ najczęściej traci się przez to odsetki.
Gdzie szukać najlepszego konta oszczędnościowego?
Choć ostatnimi czasy rachunki oszczędnościowe nie dają już tylu korzyści, to jednak oferty bywają mocno zróżnicowane i czasem mogą trafić się prawdziwe perełki. Co ważne, nie trzeba być klientem danej instytucji finansowej, choć i tutaj należy zwrócić uwagę na warunki stawiane przez bank. Ponieważ wybór jest dosyć duży, konta oszczędnościowe porównasz na direct.money.pl/kontaoszczednosciowe/, gdzie dane na ten temat są aktualizowane na bieżąco. W ten sposób łatwiej znajdziesz najkorzystniejszą propozycję. Na co jednak warto zwracać uwagę przed podjęciem decyzji o założeniu konta oszczędnościowego w danym banku?
Jakie oprocentowanie dla konta oszczędnościowego?
To, co będzie nas najbardziej interesowało, to oczywiście wysokość oprocentowania, która w znacznej mierze odpowiada za to, jak będą wyglądać nasze zyski. Z oczywistych względów im wyższe oprocentowanie, tym lepiej dla naszych oszczędności. Należy pamiętać też o jeszcze kilku kwestiach – najczęściej podawane dane dotyczą zysku brutto w ciągu roku, więc żeby obliczyć zysk rzeczywisty, należy wziąć pod uwagę zarówno czas, jak i podatek od zysków kapitałowych (pot. Belki). Istotne jest również to, czy oprocentowanie zmienia się razem ze wzrostem naszych oszczędności na koncie.
Kapitalizacja odsetek na koncie oszczędnościowym
Czym jest kapitalizacja odsetek? Mówiąc wprost to suma odsetek naliczanych po określonym czasie i z zasady, im częściej następuje, tym lepiej (wyższe odsetki). Warto więc zwrócić uwagę na to, jak wygląda kapitalizacja na koncie oszczędnościowym. Jest roczna, kwartalna, miesięczna, a może dzienna? Jeżeli mamy wybór między kontami o tym samym oprocentowaniu, ale innym czasie kapitalizacji, lepiej wybrać to, gdzie odsetki dopisywane są częściej.
Ma co jeszcze zwracać uwagę wybierając konto oszczędnościowe?
Jest jeszcze kilka innych niuansów, które mogą świadczyć o tym, czy proponowana przez bank oferta konta oszczędnościowego jest rzeczywiście korzystna. Dobrze jest między innymi zwrócić uwagę na kwoty objęte wyższym oprocentowaniem. Co to oznacza? W praktyce banki oferują atrakcyjne rachunki oszczędnościowe o potencjalnie wyższym zysku, zwłaszcza dla nowych klientów, do określonej kwoty lub na określony czas. To znaczy, że gdy przekroczymy wysokość ustalonego kapitału, promocyjne oprocentowanie wraca do niższego poziomu. To samo dotyczy się czasu, gdy promocja obejmuje np. okres kilku miesięcy, a później znów wraca do standardowych warunków.
Mogą też pojawić się inne warunki, jak konieczność założenia konta osobistego w danym banku czy dodatkowe koszty związane z wypłatą środków, które mogą, choć nie muszą być wyższe niż zysk otrzymywany z odsetek.