LOADING

Type to search

Trendy w szkoleniach, czyli jak rozwijać swój zespół

Biznes

Trendy w szkoleniach, czyli jak rozwijać swój zespół

Redakcja luty 15, 2019
Share

Rynek szkoleniowy w Polsce to odwzorowanie potrzeb przedsiębiorców. Od dawna wiadomo, że inwestowanie w rozwój pracowników to prosta droga do sukcesu firmy. Zwłaszcza, że do wielu szkoleń można liczyć na dofinansowanie.

Unijny zastrzyk

Branża szkoleniowa jest w dużej mierze uzależniona od stanu gospodarki. Jeśli ta ma chwilowy zastój, przedsiębiorcy w pierwszej kolejności tną wydatki, przeznaczone na douczanie pracowników. Plany na szkolenia HR lub inne są wówczas zamrażane na czas nieokreślony. Bywają sytuacje, w których jednak kryzys nie szkodzi podwyższaniu kwalifikacji. Dzieje się tak wtedy, gdy pojawiają się dodatkowe środki, na przykład unijne. Nie można ich wykorzystać w inny sposób niż na cel, do którego zostały przeznaczone. Firmy, zajmujące się szkoleniami mogą wówczas liczyć na stałe zainteresowanie swoją ofertą bez względu na bieżące trendy. Takie dofinansowanie świetnie działa na branżę, która dzięki temu jest w stanie przetrwać czas mniejszego obłożenia. Większa dostępność szkoleń zawsze pomaga firmom małym i średnim. Po latach zapisywania się na modne tematy edukacyjne, znacznie wzrosła też świadomość klientów. Przy wyborze właściwej oferty biorą pod uwagę nie tylko cenę, ale także doświadczenie organizatorów kursów i kompetencje prowadzących zajęcia.

Po pierwsze gospodarka

Decydując się na szkolenia, firmy zwykle biorą pod uwagę swoje potrzeby. Są one nieco różne na poszczególnych etapach rozwoju. Na przykład, wszelkie zagadnienia, dotyczące zatrudnienia nowej kadry warto przećwiczyć inwestując w szkolenia HR dla menedżerów. Popularność niektórych kierunków edukacji dyktuje także w dużej mierze stan gospodarki. W czasie kryzysu ogromną popularnością cieszyły się szkolenia, dotyczące windykacji. Stawiali na nie przedsiębiorcy, którzy mieli problemy ze ściąganiem płatności lub też przezornie przygotowywali się na taką ewentualność. Fakt, że obecnie coraz mniej firm zajmuje się tym zagadnieniem sprawił, że ośrodki szkoleniowe stawiają na nieco inną tematykę w swojej ofercie. Coraz popularniejsze stają się tak zwane szkolenia „miękkie”, które nie są związane ze ściśle technicznymi umiejętnościami. Bez względu na panujące trendy stabilną popularnością cieszą się szkolenia, związane ze zmianami w kodeksie pracy. Na dalszym miejscu plasuje się tematyka, związana z planowaniem produkcji oraz szkolenia interpersonalne, związane z komunikacją, obsługą klienta, zarządzaniem czasem i wzmacnianiem umiejętności kierowniczych.

Szkolenia na wyjeździe

Firmy szkoleniowe bacznie obserwują, jakie jest bieżące zapotrzebowanie firm. Mniej zdecydowanym podsyłają swoją ofertę, gdzie można liczyć na przykład na szkolenia HR. Proponują również douczanie pracowników w ramach wyjazdów integracyjnych. Odbiorcy takich usług mogą nawet liczyć na specjalne vouchery na usługi szkoleniowe, pozwalające na wykupienie dostępu do wybranych kursów w jednym roku. Popularność szkoleń wyjazdowych to możliwość zorganizowania całej serii wykładów z wielu tematów, przedstawionych w jednym miejscu. Zwykle są to szkolenia otwarte, więc może się na nie wybrać mniejsza bądź większa liczba pracowników konkretnego działu. Elastyczna formuła, jaką stosuje się coraz częściej sprawia, że uczestnik szkolenia może wybrać coś dla siebie spośród dostępnej oferty. Edukacja podczas wyjazdu jest dobrym rozwiązaniem pod kątem finansowym. Pracownicy są zgromadzeni w jednym miejscu, nie tylko uczą się, ale również integrują.

Dobrze zmotywowany zespół pracowników to podstawa właściwej komunikacji. Z tego powodu jeszcze przez wiele lat popularność szkoleń nie zmaleje.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment