LOADING

Type to search

Kantor internetowy czy stacjonarny – co korzystniejsze?

Biznes

Kantor internetowy czy stacjonarny – co korzystniejsze?

Redakcja styczeń 20, 2019
Share

Kantory legalnie działają w Polsce od niemal 20 lat. Przez ten czas ludzie do nich przywykli i przyzwyczaili się, że wymiana walut nie jest żadnym problemem, o ile kantor jest otwarty. Z czasem na rynku wymiany walut pojawiła się pewna rewolucja, czyli kantory internetowe. Pierwsze z nich powstały w roku 2009, dlatego nadal wiele osób nie wie o ich istnieniu. Potwierdzają to obroty kantorów tradycyjnych, które obecnie wynoszą ponad 140 mln zł, podczas gdy kantorów internetowych 20 mln zł. Jednak wymiana w sieci staje się coraz bardziej popularna, natomiast w tradycyjnych placówkach systematycznie spada. Warto więc wiedzieć, gdzie najlepiej wymieniać walutę i dlaczego.

Cechy kantorów tradycyjnych

Tradycyjne kantory znane są każdemu, a ich najważniejszą zaletą jest bez wątpienia zaufanie, wypracowane przez dziesiątki lat funkcjonowania na polskim rynku. Klienci, którzy z nich korzystają, mają pewność, że osoba znajdująca się za szybą pancerną, wymieni dany środek płatniczy, a gotówka nie rozpłynie się w powietrzu. Poza tym kantory można łatwo znaleźć, ponieważ zwykle są one zlokalizowane na dworcach lub w dużych centrach handlowych – można wręcz powiedzieć, że zawsze są pod ręką.

Niewątpliwą zaletą korzystania z tradycyjnych kantorów jest łatwość transakcji. Przekazuje się po prostu pieniądze kasjerowi, a on dokonuje wszystkich obliczeń i wymiany. Tablica z kursami walut zawsze jest w widocznym miejscu, co ułatwia sprawdzenie, czy wymieniona kwota jest poprawna. Poziom spreadu w kantorach zwykle wynosi od 4% do 5%. Podmioty te działają legalnie, mają odpowiednie zezwolenia oraz są wpisane do Rejestru Działalności Kantorowej. W niektórych kantorach można negocjować lepszy kurs, jeśli wymieniane są większe kwoty.

Cechy kantorów internetowych

Kantory internetowe cieszą się nieco mniejszym zaufaniem niż ich stacjonarne odpowiedniki i to chyba ich jedyna wada. Stopniowo ulega to zmianie, ponieważ są znacznie tańsze – poziom spreadu w takich podmiotach wynosi od 0,5% do 2%. Różnica jest więc bardzo duża, co ma szczególne znaczenie w przypadku większych ilości walut lub częstego dokonywania transakcji. Z tego właśnie względu już niemal połowa osób mających kredyty walutowe, korzysta z kantorów internetowych do spłaty swoich zadłużeń.

Niewątpliwą przewagą kantorów internetowych nad stacjonarnymi jest również wygoda. Przykładem może być kantor internetowy kantoronline.pl, którego funkcjonalność można wypróbować po skróconej rejestracji. Cała operacja wymiany waluty sprowadza się do kilku kliknięć, a do tego kantor jest czynny przez całą dobę i w każdy dzień tygodnia, podczas gdy placówki stacjonarne działają w określonych godzinach.

Gdzie lepiej wymienić walutę?

Biorąc pod uwagę powyższe cechy, nietrudno zauważyć, że korzystniejszą opcją jest wymiana waluty w kantorze internetowym. Dzięki tej metodzie można nie tylko sporo zaoszczędzić, ale także bez problemu porównać oferty. Poza tym nie trzeba tracić czasu na dojazd do punktu, a wymianę można zlecić dosłownie z każdego zakątka globu, do którego dociera internet.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment