LOADING

Type to search

Odnawialne źródła energii

Biznes

Odnawialne źródła energii

Redakcja listopad 26, 2019
Share

W naszym kraju zasoby naturalne gwałtownie się kurczą, więc mnóstwo osób poszukuje rozwiązań bardziej ekonomicznych oraz przyjaznych środowisku naturalnemu. W związku z tym coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne systemy fotowoltaiczne, dzięki którym można pobierać energię z promieni słonecznych.

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego

Wysokie rachunki za prąd bardzo często spędzają sen z powiek wielu rodzinom. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na montaż nowoczesnych paneli fotowoltaicznych.

Wychodząc naprzeciw zainteresowanym właścicielom domów ruszył korzystny program „Mój Prąd”, w ramach którego można starać o dofinansowanie domowych instalacji fotowoltaicznych – PV, a więc przetwarzających światło słoneczne na energię elektryczną. Maksymalny koszt wsparcia w ramach tego programu rządowego wynosi 5000 złotych. Niezwykle ważny jest fakt, że dotacja ta nie jest uzależniona od dochodu. Dzięki temu może starać się o nią każdy właściciel domu jednorodzinnego.

Program ten ma na celu wesprzeć właścicieli domów jednorodzinnych w zakresie samodzielnej produkcji energii elektrycznej, co przyszłości będzie wiązało się znacznie niższymi rachunkami za energię elektryczną.

Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej w ramach programu „Mój Prąd” może maksymalnie wynosić 50 procent kosztów związanych z jej zakupem oraz montażem. Tak więc, aby uzyskać zwrot połowy poniesionej sumy, zainstalowana technologia nie powinna wynieść więcej niż 10 000 złotych. W ramach tego programu można starać się o dofinansowanie na instalację posiadającej moc od 2 kW do 10 kW.

Wnioski o dofinansowanie są przyjmowane oraz rozpatrywane w formie papierowej przez NFOŚiGW – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wypełnione dokumenty można dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem poczty.

Fotowoltaika dla rolnictwa

Właściwe nasłonecznienie odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego rolnika, bowiem powszechna automatyzacja procesów rolniczych wiąże się z coraz większym zużyciem energii elektrycznej. Wysokim rachunkom za prąd można skutecznie zaradzić, dzięki utworzeniu własnej famy fotowoltaicznej.

Fotowoltaika dla rolników to bardzo korzystne rozwiązanie, które pozwala produkować energię słoneczną, niezbędną do zasilania użytkowanych urządzeń elektrycznych oraz poszczególnych pomieszczeń gospodarczych.

Rosnące z roku na rok zainteresowanie rolników odnawialnymi źródłami energii stwarza wyjątkowe możliwości w zakresie finansowania nowoczesnych systemów fotowoltaicznych. Każdy rolnik, który to zdecyduje się na montaż paneli słonecznych może skorzystać z ulgi inwestycyjnej i odliczyć 25 procent poniesionych kosztów od podatku rolnego. Dzięki takiej możliwości inwestycja w fotowoltaikę jest jeszcze bardziej opłacalna.

Ulga inwestycyjna przysługuje podatnikom podatku rolnego, wśród których można wymienić: osoby fizyczne, osoby prywatne oraz jednostki organizacyjne – w tym spółki. Ponadto z ulgi tej mogą skorzystać instytucje nieposiadające osobowości prawnej, tj: właściciele gruntów, posiadacze samoistnymi gruntów, użytkownicy wieczyści gruntów, posiadacze gruntów będących własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego,

Warto zdecydować się na wykorzystywanie darmowej energii słonecznej w swoim gospodarstwie rolnym i obniżyć rachunki za prąd nawet o dziewięćdziesiąt procent.

Fotowoltaika dla firm, instytucji publicznych oraz jednostek samorządów terytorialnych

Znaczna redukcja kosztów to wyzwanie, przed którym stoją obecnie niemalże wszyscy przedsiębiorcy. Nic zatem dziwnego, ze wielu właścicieli prężnie rozwijających się firm decyduje się na produkcję energii na własny użytek.

Fotowoltaika dla firm pozwala uniezależnić się im od wciąż rosnących cen energii elektrycznej. Co więcej, dzięki korzystnym zmianom prawnym przedsiębiorcy stali się prosumentami, dzięki czemu fotowoltaika stała się dla nich jeszcze bardziej opłacalna.

Nowelizacja Ustawy o OZE – Odnawialnych Źródłach Energi wprowadziła korzystny pakiet w ramach przedsiębiorcy stali się prosumentami i mogą przesyłać nadwyżki wytworzonej energii elektrycznej do zakładu energetycznego i odbierać ją wówczas, gdy instalacja fotowoltaiczna będzie produkowała mniej energii, a więc w miesiącach zimowych.

To korzystne rozwiązanie dotyczy tych przedsiębiorców, którzy to zdecydują się na inwestycję w mikroinstalację PV o mocy do 50 kW.

Instalacja fotowoltaiczna dla firmy wiąże się z wieloma zaletami wśród których można wymienić nie tylko znaczne obniżenie kosztów biznesu, lecz także:

– całkowitą niezależność od publicznych dostawców energii elektrycznej,
– redukcję kosztów wykorzystanej energii,
– niezawodność działania instalacji fotowoltaicznych,
– poprawę wizerunku firmy, która to będzie utożsamiana z nowoczesnymi technologiami oraz ekologicznym podejściem.

Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych i osiedli

Montaż paneli słonecznych to niezwykle korzystna inwestycja, która zazwyczaj zwraca się oraz zaczyna przynosić wymierne korzyści po około dziesięciu latach od chwili jej montażu.

Instalacja fotowoltaiczna działa w ten sposób, że wyprodukowana ze słońca energia zamienia się na prąd zmienny, który to jest wysyłany do gniazdek znajdujących się w mieszkaniu. Natomiast, gdy instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje znacznie więcej prądu niż potrzebuje użytkownik, wówczas nadmiar można oddać do sieci energetycznej. Powstałe nadwyżki wyprodukowanej energii słonecznej są zawsze rozliczone przez lokalnego dystrybutora energii elektrycznej.

Fotowoltaika to także korzystne rozwiązanie nie tylko dla domów jednorodzinnych, rolników przedsiębiorstw, lecz także dla funkcjonujących w naszym kraju wspólnot mieszkaniowych. Ich zainteresowanie montażem paneli fotowoltaicznych wciąż rośnie.

Dzięki możliwości otrzymania dofinansowania spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe coraz częściej efektywnie wykorzystują fotowoltaikę. Inwestycja ta jest bardzo korzystna, bowiem z jednej strony podnosi wartość nieruchomości, a z drugiej wyprodukowana energia może być wykorzystana w częściach wspólnych realnie obniżając rachunki za energię elektryczną przez ponad 25 lat.

Dzięki optymalnemu doborowi wielkości instalacji fotowoltaicznej do profilu zużycia oraz właściwemu finansowaniu możliwe jest znaczne zrównoważenie kosztów finansowania. A to sprawia, że instalacja nie stanowi dodatkowego obciążenia dla mieszkańców.

Obecnie Polacy są coraz bardziej świadomi korzyści ekologicznych oraz finansowych które przynosi inwestycja w panele fotowoltaiczne.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Sun Energy Solutions.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment