LOADING

Type to search

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego?

Nieruchomości

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego?

Redakcja luty 12, 2021
Share

Zakup nieruchomości z rynku pierwotnego to poważne i kosztowne przedsięwzięcie. Podjęcie jednej z najważniejszych w życiu decyzji nie jest proste i wymaga uwzględnienia wielu przesłanek. Co zatem należy uwzględnić, decydując się na nabycie nieruchomości od dewelopera?

Nieruchomość z rynku pierwotnego – weryfikacja dewelopera

Na polskim rynku funkcjonuje wiele firm deweloperskich mających mniej lub bardziej atrakcyjne oferty. Nabywca, który wie, czego dokładnie szuka, powinien w pierwszej kolejności rozejrzeć się za deweloperem, którego propozycje odpowiadają mu pod względem zawartości i ceny. Niezwykle istotne jest uzyskanie informacji dotyczących m.in. doświadczenia danej firmy i zrealizowanych przez nią projektów, sytuacji finansowej dewelopera oraz stanu prawnego inwestycji. Deweloper musi przede wszystkim dysponować pozwoleniem na budowę i prawem do zarządzania gruntem. Należy poprosić o okazanie tych dokumentów – ewentualnie o podanie numeru księgi wieczystej, aby we własnym zakresie sprawdzić, jak sytuacja przedstawia się od strony prawnej.

Nieruchomość z rynku pierwotnego – lokalizacja

Lokalizacja to jeden z kluczowych czynników decydujących o zadowoleniu z zakupu. Powinna być ona dopasowana do potrzeb i aktualnych możliwości nabywcy, a także do przeznaczenia nieruchomości – w zależności od tego, czy ma ona zaspokoić indywidualne potrzeby mieszkaniowe, czy jest przeznaczona na wynajem. Niemniej na atrakcyjność lokalizacji wpływ mają m.in. kwestie związane z bezpieczeństwem okolicy, obecnością zielonych terenów rekreacyjnych, dostępem do przystanków komunikacji miejskiej i infrastrukturą. Duże znaczenie w tym kontekście mają też plany zagospodarowania przestrzeni w przyszłości – może się np. okazać, że za kilka lat powstanie tu ruchliwa ulica, która będzie generować sporo hałasu.

Nieruchomość z rynku pierwotnego – układ pomieszczeń

Układ oraz liczba pomieszczeń, a także usytuowanie okien względem stron świata, mają ogromny wpływ na wygodę wszystkich domowników. Każdy lokator powinien czuć się w mieszkaniu komfortowo i mieć zapewnioną prywatność. Warto mieć tu na względzie konkretne preferencje, jeśli chodzi o ilość światła słonecznego wpadającego do wnętrz w ciągu dnia. Optymalnym rozwiązaniem jest lokum, w którym okna znajdują się od strony południowo-zachodniej – to zapewnia sporą ilość naturalnego światła w godzinach popołudniowych. Dla porównania np. okna od strony wschodniej to dobra opcja dla osób, które najwięcej światła lubią rano.

Nieruchomość z rynku pierwotnego – kondygnacja

Kondygnacja, na której znajduje się mieszkanie, to kolejna istotna kwestia, na jaką trzeba uważać przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego. Parter czy pierwsze piętro to większe ryzyko włamania i kradzieży. Z kolei najwyższe kondygnacje wiążą się z prawdopodobieństwem szkód spowodowanych obfitymi opadami. Wyższe piętro może być utrudnieniem dla osób mających małe dzieci lub planujących powiększenie rodziny, a także dla starszych lub niepełnosprawnych lokatorów – koniecznie należy sprawdzić, czy w budynku jest winda oraz inne udogodnienia dla osób poruszających się na wózkach.

Nieruchomość z rynku pierwotnego – kiedy ją kupić?

Nieruchomości z rynku pierwotnego są sprzedawane w trakcie budowy lub nawet jeszcze przed jej rozpoczęciem. Atrakcyjne oferty cieszą się ogromnym zainteresowaniem, dlatego opłaca się trzymać rękę na pulsie i na bieżąco monitorować sytuację. Zdecydowanie najlepszą opcją jest zakup istniejącej już nieruchomości, gdyż można ją obejrzeć i na własne oczy przekonać się, czy spełnia określone wymogi. Medal ma jednak i drugą stronę – im wcześniejszy etap inwestycji, tym tańsze są z reguły mieszkania. Im bliżej końca budowy, tym wyższe są ceny lokali. Tutaj pojawia się bardzo ważne pytanie, które koniecznie należy zadać deweloperowi: kiedy będzie można odebrać klucze do mieszkania? Zawsze trzeba brać jednak poprawkę na nieprzewidziane trudności, które mogą opóźnić przeniesienie prawa własności lokalu na nabywcę.

Nieruchomość z rynku pierwotnego – jak umowa?

Z zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego wiążą się następujące rodzaje umów: rezerwacyjna, przedwstępna, deweloperska oraz sprzedaży. Umowa rezerwacyjna, w której nabywca wyraża chęć zakupu nieruchomości, poprzedza umowę przedwstępną i deweloperską. Jak sama nazwa wskazuje, ma ona na celu zarezerwowanie danej nieruchomości. Umowy przedwstępna i deweloperska mają już bardziej zobowiązujący charakter, przy czym umowa deweloperska musi mieć formę aktu notarialnego. Umowa sprzedaży natomiast jest zawierana u notariusza po zakończeniu inwestycji i odbiorze lokalu potwierdzonym stosownym protokołem. Skutkuje ona przenikiem praw własności z dewelopera na nabywcę, który w momencie jej podpisania staje się prawnym właścicielem nieruchomości.

Pośpiech przy podejmowaniu decyzji o nabyciu nieruchomości z rynku pierwotnego nie jest wskazany. Warto porównać oferty różnych deweloperów i przeprowadzić stosowne kalkulacje oraz zastanowić się nad sposobem sfinansowania zakupu.

Przez wszystkie te etapy przeprowadzi klientów doradca z agencji nieruchomości Wilsons – www.wilsons.pl.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment