LOADING

Type to search

Koperty nadal modne

Firma

Koperty nadal modne

Redakcja luty 13, 2020
Share

O wykorzystaniu kopert do pakowania pewnie można mówić dużo. Każdy, kto chce zabezpieczyć swoją przesyłkę przed przeczytaniem przez niepowołane osoby oraz zabezpieczeniem jej przed zabrudzeniem pakuje list do koperty. Wiele z nas używa kopert do wysłania listu do ukochanej osoby lub przyjaciela. Jednak czy wiesz, kiedy powstała pierwsza koperta, która jest używana do dziś i gdzie została zaprojektowana? Na te i inne pytania znajdziemy tutaj odpowiedź.

Historia kopert

W roku 1820 w Anglii możemy odnaleźć ślady pierwszej koperty, która jest używana do tej pory. Od zarania dziejów wiadomości były przekazywane w różnej formie w czasach królów, a list był pieczętowany woskiem, co miało zniweczyć możliwość zapoznania się z treścią poufnej informacji przez wroga lub szpiega. W Polsce koperta taka, jaką znamy, pojawiła się w 1950 roku. Wielkość i sposób klejenia zachował się do dzisiaj. Koperty z listami roznosi listonosz, a pod znaczkiem znajduje się adresat. Z tyłu natomiast powinien znajdować się nadawca. Obecnie często otrzymujemy koperty od firm i banków, które z przodu w górnym lewym rogu umieszczają swoją nazwę i adres. Najczęściej używane są białe koperty, gdyż kolor ten jest uniwersalny do każdej okoliczności.

Tradycyjne białe koperty

Koperty tradycyjne każdy z nas zna i pewnie pamięta smak kleju, który jako małe dziecko chciał nasączyć językiem. Obecnie oprócz kopert klejonych na mokro możemy wyróżnić koperty z odrywanym paskiem. Jednak pewnie na hasło koperta każdy ma przed oczami kartkę złożoną specyficznie z tyłu z trójkątami, w których trzeba było jeden nawilżyć, żeby zamknąć kopertę. Na rynku możemy znaleźć dużą ilość rodzajów kopert, poczynając od tradycyjnych białych, kończąc na kolorowych lub z dodatkowym foliowym zabezpieczeniem, które mają zabezpieczyć przesyłkę przed uszkodzeniem mechanicznym. Klasyczna koperta może też z przodu posiadać okienko z folią, gdzie umieszcza się adres odbiorcy. Oznacza to, iż list nie musi być ręcznie adresowany. Zaletą takiego okna jest też fakt, że zawartość koperty nie zostanie pomylona, jak to może się zdarzyć przy ręcznym adresowaniu.

Co charakteryzuje koperty?

Cechą charakterystyczną wszystkich białych kopert jest konieczność pokrycia ich od środka nadrukiem, który zabezpiecza przed przeczytaniem pod światło krótkiej korespondencji. Najczęściej używanym formatem jest A6, który opisowo można porównać do połowy wielkości zeszytu szkolnego. Koperty oprócz formatu A6 występują w formatach: A5, A4, A3 lub też większe. Powszechne znane są koperty biurowe B4, które często są stosowane w służbie zdrowia jako opakowanie karty pacjenta. Możemy w tej grupie odnaleźć koperty B4 rozszerzane, które pomieszczą katalogi lub większą ilość dokumentów.

Zastosowanie kopert

W kopercie możemy przesyłać płytę cd lub inny produkt, który wymaga szczególnego zabezpieczenia przed pobiciem, wstrząsami oraz uszkodzeniem mechanicznym lub przed wpływem wilgoci. W tym przypadku wykorzystujemy kopertę bąbelkową powietrzną, która zabezpiecza przed wstrząsami mechanicznymi, minimalizuje ilość drgań oraz skutków wstrząsów, uderzeń, chroni przed wilgocią. Folia bąbelkowa zastosowana w kopercie jest na tyle wytrzymała i elastyczna, że możemy przesyłać w niej prawie wszystko. Koperty mogą też być wykonane z kartonu, zwykle używane do przesyłek kurierskich daje gwarancję, że dokument nie zostanie pognieciony podczas transportu. Koperty w nietypowych rozmiarach są używane do wręczania zaproszeń ślubnych i wtedy w zależności od projektu zaproszenia mają odpowiednią wielkość oraz szatę graficzną. Koperty na zaproszenia ślubne, komunijne może mieć delikatną grafikę lub też wytłoczony wzór. Możemy zamówić koperty z odpowiednim kolorem w środku np. srebrne, błękitne itp., który pasuje do zaproszenia. Obecne są także koperty do przekazu pieniędzy, używane w bankach oraz inne specjalistyczne koperty.

Tags:

Leave a Comment