LOADING

Type to search

Kamera endoskopowa i jej zastosowanie

Biznes

Kamera endoskopowa i jej zastosowanie

Redakcja luty 15, 2020
Share

Endoskop kojarzy się głównie z medycyną i badaniami wykonywanymi za pomocą tego sprzętu. Nie ma w tym nic dziwnego ponieważ endoskopia stała się bardzo popularnym rodzajem badań oraz przygotowań do zabiegów. Dzięki temu urządzeniu lekarze mogą w mało inwazyjny sposób zbadać wnętrze naszego ciała, określić rodzaj i położenie np. zmian patologicznych w tkankach. Badania i zabiegi z urzyćiem endoskopu ni wymgają robienia dużych nacięć co rownież skraca czas rekonwalescencji. Endoskop to jednak nie tylko urządzenie medyczne, dużo prostsze modele znajdują zastosowanie w wielu innych dziedzinach życia. 

Co to jest kamera endoskopowa?

Kamera endoskopowa (nazywana również  kamerą inspekcyjną lub endoskopem techniczny) to rodzaj wąskiej i długiej sondy zakończonej kamerą z własnym źródłem światła. Dzięki elastycznemu alle półsztywnym przewodowi można wprowadzić kamerę wszędzie tam, gdzie ludzie oko nie jest w stanie zajrzeć. Ciemne i wąskie tunele wentylacyjne, kominy, wnęki i szczeliny w murach, gruzowiska i pogorzeliska a także trudno dostępne miejsca w urządzeniach technologicznych jak maszyny, silniki. Przewód musi być elastyczny i dopasowywać się pod każdym kątem aby docierać w trudnodostępne miejsca. Jednocześnie musi być na tyle sztywne, aby po dotarciu na miejsce docelowe zachował swój kształt dla precyzyjnego monitoringu. Kabel ten jest zwykle zakończony końcówką USB aby można było podłączyć go do ładowania również z poziomu np. komputera a także aby umożliwić odczyt nagrania z rejestratora. Standardowa długość przewodu to 1-10 metrów a w przypadku endoskopów przeznaczonych do kanalizacji około 30 metrów. 

Kamera posiada swoje własne źródło światła w postaci maleńkich lampek LED o regulowanej mocy. Dobrej jakości kamery przekazują wyraźny i czytelny obraz, szczególnie te które wyposażone są w dodatkowy zoom. Do kamery mogą być dołączone różne akcesoria ułatwiające np. wyciąganie przedmiotów, które utknęły w trudno dostępnym miejscu. Mogą to być np. małe nożyczki, haczyki, magnes czy lusterko. 

Niektóre modele posiadają na końcu przewodu monitor, na którym od razu można zobaczyć obraz z kamery. Może to być praktyczne rozwiązanie ponieważ od razu otrzymujemy zapis w czasie rzeczywistym i nie wymaga to dodatkowego sprzętu. W niektórych przypadkach rękojeść z wbudowanym monitorem może jednak utrudniać pracę i manewrowanie przewodem. Wówczas lepiej przesyłać obraz na komputer czy nawet telefon. Można to zrobić dzięki specjalnej aplikacji lub oprogramowaniu dołączonemu do endoskopu.

Zastosowanie kamery endoskopowej

Przykładów zastosowania endoskopu jest naprawdę wiele. Korzystają z niego głównie ekipy ratunkowe szczególnie strażacy, których praca wymaga często akcji w trudno dostępnych miejscach. Kamery endoskopowe sprawdzają się w większości akcji poszukiwawczych ludzi i zwierząt uwięzionych pod gruzami. Oczywiscie inne branże również wykorzystują zalety kamer inspekcyhnuch.

Oto kilka przykładów zastosowania kamer endoskopowych w różnych dziedzinach życia: 

  • praca straży pożarnej – przeszukiwanie trudno dostępnych miejsc na gruzowisku, penetrowanie pogorzeliska w celu upewnienia się, że wszystkie skupiska ognia zostały zgaszone a także sprawdzanie zatkanych kominów wentylacyjnych. Ponadto pracy przy wyciąganiu zwierząt, które utknęły w studniach, szczelinach, tunelach czy też likwidacja gniazd niebezpiecznych owadów pod połacią dachu. 
  • przygotowanie do akcji ratunkowych w miejscach trudno dostępnych, określenie drogi dotarcia do poszkodowanych, ocena ewentualnych zagrożeń np. dalsze zawalanie się budynków, niebezpieczne przedmioty na drodze akcji ratunkowej
  • określanie stanu zdrowia i ewentualnych urazów uwięzionych ludzi i zwierząt, ocena możliwości i sposobu prowadzenia akcji ratunkowej
  • przygotowanie do udrażniania rur hydraulicznych i inspekcje awarii wodociągowych
  • kontrola studzienek kanalizacyjnych
  • kontrola trudno dostępnych elementów pojazdów, silników, prace mechaników samochodowych, kontrola drożności i szczelności instalacji klimatyzacyjnej
  • określanie długości i układu instalacji
Tags:

You Might also Like

Leave a Comment