LOADING

Type to search

Jakie nieruchomości mogą być celem podejmowanych inwestycji?

Finanse

Jakie nieruchomości mogą być celem podejmowanych inwestycji?

Redakcja luty 24, 2020
Share

Jednym ze sposobów lokowania posiadanych środków finansowych może być ukierunkowanie ich na rynek nieruchomości – pierwotny lub wtórny. Wielu uznaje nieruchomości za bezpieczną formę inwestycji. Chronią one pieniądze przed utratą wartości w wyniku inflacji i pozwalają w wielu przypadkach wypracować ponadprzeciętne zyski. Sprawdźmy, jakie nieruchomości kupować w celach inwestycyjnych?

Rodzaje inwestycji na rynku nieruchomości

Inwestycje mogą być prowadzone na rynku nieruchomości pierwotnych, nowo wybudowanych, z tak zwanej pierwszej ręki, albo na rynku nieruchomości wtórnych, używanych. Inny podział wskazuje, że mogą to być inwestycje w nieruchomości:

  •   komercyjne, czyli lokale użytkowe,
  •   mieszkaniowe, czyli mieszkania i domy, a niekiedy nawet całe osiedla.

Zdecydowanie częściej inwestorom poleca się nieruchomości komercyjne z tego względu, że cechują się one wyższą rentownością od inwestycji mieszkaniowych. Jednak, jeśli obiektem zainteresowania inwestora ma być docelowo wynajem nieruchomości, to powinien postawić na mieszkania i domy. Wynajmowane są szybciej niż te komercyjne, a i znalezienie kolejnych najemców będzie łatwiejsze.

Inwestowanie w mieszkania

Najczęściej inwestorzy, którzy działają na rynku nieruchomości, decydują się na zakup mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Mogą je kupić, najlepiej w cenie poniżej wartości rynkowej, przeprowadzić remont, a później sprzedać z zyskiem. W takim przypadku mamy do czynienia z tak zwanym flipingiem na nieruchomości. Przynosi on zyski w stosunkowo krótkim czasie, ale też trzeba zaangażować się w poszukiwaniu okazji cenowych na rynku oraz w doprowadzenie takiego lokum do stanu, który zwiększy jego obiektywną wartość. Wtedy łatwiej będzie je sprzedać potencjalnym nabywcom.

Poza tym można inwestować w mieszkania na wynajem, bez konieczności ich sprzedaży po wyremontowaniu. Inwestor unika wówczas konieczności opłacenia podatku do urzędu skarbowego, jeśli sprzedał mieszkanie w ciągu mniej niż 5 lat od chwili jego nabycia.

Wynajmowanie mieszkań to sposób na stabilny dochód pasywny. Bez nakładów pracy osoba wynajmująca takie mieszkania może uzyskiwać co miesiąc czynsz od swoich najemców. Jedynym ryzykiem, związanym z inwestowaniem w mieszkania na wynajem jest to, że czasem trudno jest znaleźć na stałe najemców. Jeśli zaś mieszkanie przeznaczone pod wynajem stać będzie przez kilka miesięcy puste, to i tak właściciel będziesz musiał płacić za nie m.in. czynsz.

Inwestowanie w domu – jednorodzinne i wielorodzinne

Kolejnym sposobem na inwestowanie na rynku nieruchomości jest przeznaczenie swojego kapitału na zakup domu jednorodzinnego lub wielorodzinnego. Taka inwestycja z pewnością będzie bardziej kosztochłonna, ale również i w tym przypadku można z niej czerpać duże korzyści finansowe. Można kupić w atrakcyjnej cenie dom, nawet wymagający gruntownego remontu, ale po jego przeprowadzeniu właściwie można mieć pewność, że szybko znajdzie on nabywcę, a nakłady czasu, pracy i pieniędzy na ten cel zwrócą się z nawiązką.

Nieco inne cele przyświecają osobom, które kupują domy wielorodzinne. Mogą je potraktować jako docelowo domy pod wynajem, zwłaszcza jeśli znajdują się w dobrej lokalizacji, pochodzą z rynku pierwotnego i jest to nowoczesny typ budownictwa. Można wynajmować poszczególne pokoje czy poszczególne poziomy. Jednocześnie inwestor korzysta na tym, że wartość tego rodzaju inwestycji nigdy nie spadnie – z uwagi na drożejące ceny nieruchomości gruntowych, zwłaszcza tych w aglomeracjach miejskich. Nawet wyższe koszty wejścia w taką inwestycję są tym rekompensowane.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment