LOADING

Type to search

Jak znaleźć odpowiedni magazyn dla swojej firmy?

Firma

Jak znaleźć odpowiedni magazyn dla swojej firmy?

Redakcja lipiec 1, 2021
Share

Wynajem magazynu nie stanowi dzisiaj większego problemu. Boom na powierzchnie magazynowe spowodował, że na terenie całej Polski powstało wiele kompleksów logistycznych, nie brakuje także magazynów wolno stojących. Jednak nim zaczniemy poszukiwania, należy określić własne potrzeby.

Określenie własnych potrzeb

Poszukiwania magazynu dla firmy należy rozpocząć od sprecyzowania potrzeb. To bardzo ważne, ponieważ umożliwi wybranie magazynu „skrojonego na miarę”. Dzięki temu można obniżyć koszty wynajmu i zoptymalizować jego obsługę logistyczną.

Do najważniejszych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę należą:

– powierzchnia magazynu,
– lokalizacja,
– wysokość czynszu,
– standard magazynu.

Określając powierzchnię magazynu należy uwzględniać nie tylko bieżące potrzeby firmy, ale również perspektywy dalszego rozwoju. Dzięki temu nie trzeba będzie co roku szukać nowego magazynu. Nie ma też sensu wynajmować nadmiernie dużej powierzchni, bo wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Lokalizacja to bardzo ważne kryterium wpływające nie tylko na koszty transportu, ale przede wszystkim na czas dostaw. Magazyn powinien być usytuowany w pobliżu ważnych węzłów komunikacyjnych, dróg szybkiego ruchu, autostrad. Dzięki temu samochody nie będą traciły czasu na stanie w korkach.

Oczywiście trzeba brać pod uwagę także wysokość czynszu. Najlepszym rozwiązaniem jest określenie budżetu, który firma może przeznaczyć na wynajem magazynu. W przypadku budżetu elastycznego znacznie łatwiej jest wybrać odpowiedni magazyn na wynajem. Jeżeli budżet jest sztywny, to najczęściej trzeba iść na kompromis, np. zmienić lokalizację lub standard magazynu.

Szukając magazynu na wynajem koniecznie trzeba także określić jego standard. Czasami wystarczy sama powierzchnia magazynowa o określonej powierzchni, ale coraz częściej potrzebne są magazyny, które spełniają dodatkowe wymagania, np. możliwość regulowania temperatury i wilgotności powietrza, możliwość wysokiego składowania. Nie bez znaczenia jest także obsługa magazynu. Do tego potrzebne są pomieszczenia biurowe wyposażone w linie telefoniczną, dostęp do internetu oraz awaryjne zasilanie.

Magazyny na wynajem – jak szukać?

Pozornie najprostszym rozwiązaniem jest samodzielne poszukiwanie odpowiedniego magazynu. W rzeczywistości jednak pochłania to bardzo dużo czasu. Najpierw należy przeglądnąć oferty w internecie, następnie dokonać ich wstępnej selekcji i na końcu odwiedzić kilka wybranych obiektów.

Lepszym rozwiązaniem jest zlecenie tego zadania wyspecjalizowanej firmie, która w swojej ofercie posiada magazyny do wynajęcia. Przede wszystkim doskonale orientuje się jakie magazyny do wynajęcia dostępne są na rynku i w jakich cenach. Mając kryteria dotyczące magazynu dokona wstępnej selekcji i przedstawi tylko kilka ofert spełniających określone warunki. To znacznie ułatwia znalezienie odpowiednich pomieszczeń, do oglądnięcia zostaje tylko 2-3 wyselekcjonowanych ofert. Dodatkowym atutem jest możliwość podpisania korzystnej umowy wynajmu, którą negocjuje firma zajmująca się wynajmem powierzchni magazynowych.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment