Hazard w internecie – jak grać odpowiedzialnie
Share
Zakłady bukmacherskie są emocjonującą formą rozrywki, należy jednak cieszyć się nimi odpowiedzialnie i pamiętać, że nie jest to sposób na zarabianie pieniędzy. Uzależnienie od hazardu to choroba, która odbija się mocno na zdrowiu psychicznym. Gra na pieniądze niesie ze sobą podwójne ryzyko, możemy bowiem łatwo stracić kontrolę nad tym, ile wydajemy. Takie kompulsywne zachowania w skrajnych przypadkach potrafią nawet doszczętnie zrujnować nasze życie.
Podstawowe zasady odpowiedzialnej gry
Największym ryzykiem w grach hazardowych jest pokusa zarobku. Za wszelką cenę unikaj pogoni za wygraną, określ sztywne zasady tego, jak często i za jakie stawki grasz. Nigdy nie graj pieniędzmi przeznaczonymi na inne cele, takie jak czynsz czy rachunki. Pieniądze, którymi grasz traktuj jako wydatek na rozrywkę, nie inwestycję jak. np. betclic kod promocyjny. Dobrą praktyką jest także wyznaczenie specjalnego funduszu na grę, przykładowo: raz w miesiącu przelewamy na portfel portalu bukmacherskiego określoną kwotę i niezależnie od wyników, nie wydajemy więcej. Regularnie sprawdzaj swoją aktywność i kontroluj wydaną kwotę. Najważniejszym jest wyłapanie momentu, w którym przestajesz kierować się rozsądkiem, a zaczynasz emocjami. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji poczekaj aż ochłoniesz i przemyśl ją jeszcze raz. Możesz też informować o swoich poczynaniach drugą osobę, partnerkę lub kolegę, osoba z zewnątrz z pewnością wychwyci wszystkie niepokojące objawy.
Błędy poznawcze – psychologia hazardu
Warto mieć świadomość najpopularniejszych błędów w myśleniu, które nieodzownie towarzyszą każdej grającej osobie. Pierwszym z nich jest złudzenie kontroli nazywanym także ignorowaniem prawdopodobieństwa, występuje ono przede wszystkim w grach losowych, ale dotyczy każdego rodzaju hazardu. Polega na tym, że w miarę posiadanych informacji mamy złudne przekonanie o trafności i precyzji podejmowanych decyzji. Sprawia ono, że wydaje nam się, że szansa na wygraną o wiele większa niż w rzeczywistości.
Drugim najpopularniejszym błędem poznawczym jest dostrzeganie pozornych korelacji w połączeniu z dostosowaniem. Polega on na znajdowaniu związków przyczynowo-skutkowych w kompletnie niezależnych od siebie zdarzeniach (przykładowo: drużyna X wygrała na wyjeździe 2 ostatnie spotkania, więc kolejne też musi być zwycięskie). Do tych założeń często dokłada się zakotwiczenie, czyli dostosowanie konkretnej informacji do naszych potrzeb: błędna, życzeniowa interpretacja.
Unikajmy także jak ognia tzw. złudzenia gracza, które jest w uproszczeniu nieprawidłowym zrozumieniem prawdopodobieństwa. Zjawisko to jest bardzo niebezpieczne, w praktyce polega na przekonaniu, że z każdą przegraną jesteśmy coraz bliżej wygranej.
Nie bój się pomocy
Ustalenie, czy hazard internetowy stał się problemem może być trudne. Praktyczną metodą w samodiagnozie jest obserwowanie tego, czy gra wpływa negatywnie na samopoczucie i jakość naszego życia. Na problem wskazuje też ciągłe myślenie o hazardzie. Jeśli zaczynasz mieć jakiekolwiek objawy, skontaktuj się z centrum terapii uzależnień lub psychologiem, zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.