LOADING

Type to search

Czy zła historia kredytowa uniemożliwia pożyczanie?

Finanse

Czy zła historia kredytowa uniemożliwia pożyczanie?

Redakcja styczeń 14, 2019
Share

Zaciąganie kredytów bankowych wiąże się z koniecznością ich regularnego spłacania. To jednakże nie zawsze jest takie proste nawet jeżeli klient ma dobre chęci. W niektórych momentach życie może klienta postawić pod przysłowiową ścianą, może stać się on niewypłacalny, a może po prostu zapomnieć o spłacie rat zobowiązania i wynikających z tego faktu narastających odsetek. W takiej sytuacji bank, który udzielił kredytu ma prawo wciągnąć klienta do rejestru dłużników BIK.

Jest to sytuacja, w której codzienność danego klienta ulega znacznemu pogorszeniu. Powstaje w tym miejscu pytanie o to czy mając złą historię kredytową, widniejąc w rejestrze BIK klient ma jeszcze szanse na uzyskanie kolejnych kredytów lub pożyczek? Na pewno jest to trudne, ale nie niemożliwe. Jakie są zatem sposoby na to, aby mimo wszystko móc określonej wielkości pożyczkę lub kredyt pozyskać? Jest tutaj kilka alternatyw, wśród których wyróżnimy:

– odczekanie aż czas ewidencji w BIK minie

– próbę uzyskania kredytu bankowego na gorszych warunkach

– próbę uzyskania pożyczki za pośrednictwem instytucji pozabankowej oferującej pożyczkę właśnie dla osób ze złą historią kredytową

Odczekanie „wyroku”

Nie jest to bynajmniej zły pomysł. Tak naprawdę od momentu zgłoszenia klienta w BIK, widnieje on tam przez okres pięciu lat. Po tym czasie jego karta jest na nowo czysta. Nie jest prawdą, że za pewnymi opłatami można wyczyścić swoją historię w BIK. Z takimi propozycjami możemy się zetknąć, ale nie mają one niczego wspólnego z rzeczywistością. Istotne jest to, że do rejestru BIK klient banku może trafić dopiero po 60 dniach od zaistnienia zaległości.

Uzyskanie kredytu bankowego na gorszych warunkach

Na pewno jest to pewna opcja, aczkolwiek banki raczej niechętnie udzielają takich pożyczek. Jeśli jednak dany bank mimo wszystko zgodzi się klientowi udzielić kredytu, to jego warunki nie są standardowe. Należy mówić o wyższych opłatach, wyższym oprocentowaniu, marży jak również bardziej restrykcyjnymi warunkami koniecznymi do spełnienia.

Pożyczka w instytucji pozabankowej

Na rynku obecnie ogłasza się wiele podmiotów udzielających pożyczek bez BIK. Jest to zgodne z prawem i realne. Tutaj jednak również należy liczyć się ze znacznie gorszymi warunkami dla klienta. Takie pożyczki udzielane są zazwyczaj na krótkie terminy oraz nie opiewają na wysokie kwoty. Poza tym owe firmy to nie bank i klienta w razie ich nieuczciwości nie chroni takie samo jak w przypadku umów zawieranych z bankiem. Pierwsza opcja jest najbezpieczniejsza.

Źródło: https://money24.pl/pozabankowe-pozyczki-ratalne/

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment