LOADING

Type to search

Ogrzewanie podłogowe w bloku – czy jest to możliwe?

Nieruchomości

Ogrzewanie podłogowe w bloku – czy jest to możliwe?

Redakcja styczeń 18, 2019
Share

Wiele osób marzy o ciepłej podłodze. Takiej, po której będzie można chodzić boso, nie obawiając się o zimne stopy, czy też takiej, gdzie swobodnie będą mogły bawić się dzieci, bez obaw o katar czy inne dolegliwości. Ogrzewanie podłogowe jest przede wszystkim znane jako rozwiązanie do domów jednorodzinnych. Co jednak, gdy chcemy je zamontować w bloku? Czy musimy od razu decydować się na zakup mieszkania od dewelopera, które jest w nie wyposażone w pakiecie? Sprawdźmy z czym się to wiąże.

Ogrzewanie podłogowe w bloku – czy istnieje taka opcja?

O ile w przypadku domu jednorodzinnego sprawa jest prosta, bo wiadomo, że właściciel sam decyduje co chce zamontować i w jaki sposób to zrobić, tak w przypadku bloków jesteśmy właścicielami jedynie części budynku i takie ingerencje powinny poprzedzić konsultacje z spółdzielnią mieszkaniową oraz z sąsiadami. Jednak zanim się za to zabierzemy, dobrze jest skorzystać z usług fachowca, który powie nam czy w ogóle ogrzewanie podłogowe w tym bloku będzie miało sens. Bowiem nie każdy blok nadaje się pod tego typu inwestycje. Chodzi oczywiście o kwestie techniczne – między innymi o grubość stropu. Ważny jest również stan techniczny budynku oraz to jak został ocieplony. Jeżeli spółdzielnia dobrze nie zainwestowała w ocieplenie, to prawdopodobnie duża część ciepła ucieka przez ściany oraz okna. Wtedy o wiele lepszym rozwiązaniem są tradycyjne grzejniki. Jeżeli jednak budynek dobrze trzyma ciepło, to ogrzewanie podłogowe w bloku sprawdzi się. Na pewno podjęcie pozytywnej decyzji przez spółdzielnię jest bardziej prawdopodobne w sytuacji, gdy w każdym mieszkaniu jest założone indywidualne opomiarowanie.

Jakie ogrzewanie podłogowe warto zamontować?

Kiedy już zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe w bloku i mamy na nie pozwolenie, trzeba wybrać, które będzie dla nas najlepsze. Mamy do wyboru wodne ogrzewanie podłogowe oraz elektryczne. Wchodząc na różne fora na pewno spotkamy się z różnymi opiniami, jednak musimy wybrać to, co dla nas będzie najlepsze. Założenie wodnego ogrzewanie podłogowego w bloku jest często bardzo trudne, ze względu na to, że wylewka jest już położona. W nowszych blokach można zakupić mieszkanie właśnie z tym systemem. Natomiast jeżeli chcemy je zainstalować w mieszkaniu z drugiej ręki, to lepiej jest zastosować panele styropianowe oraz aluminiową blachę. Dzięki temu nie będziemy wylewać ponownie betonu – mieszkanie przez to się nie zmniejszy.

Drugim rozwiązaniem jest elektryczne ogrzewanie podłogowe. Polega na założeniu specjalnych kabli i mat, które zostają następnie podpięte do prądu. Niektórzy twierdzą, że ten rodzaj ogrzewania jest zbyt słaby, jednak w rzeczywistości bez problemu nagrzeje podłogę w mniejszym pomieszczeniu, np. w łazience. Dzięki termoregulacji oraz czujnikowi temperatury cały czas będziemy mogli sprawdzać czy jest ona odpowiednia. Więcej o tego typu rozwiązaniach poczytasz na stronie https://ogrzewamdom.pl/.

Ogrzewanie podłogowe w bloku jest jak najbardziej możliwe. Jeśli mamy pieniądze, czas i przychylność spółdzielni, to warto się nad nim zastanowić. Jest to alternatywny sposób ogrzewania mieszkania, który może być bardzo efektywny i na pewno zdrowszy. Czasami warto więc powalczyć o to, co dla nas najlepsze.

Tags:

Leave a Comment