Oferta banków dla najmłodszych
Share
Współczesny świat finansowy jest opanowany przez banki. Niegdyś, wszelkie zaoszczędzone pieniądze trzymano w tak zwanych „skarpetach”, nie zaś na stosunkowo wysoko oprocentowanych osobistych kontach bankowych. Wraz jednak z rozwojem bankowości, jak również zainteresowaniem produktami bankowymi, placówki finansowe zaczęły rozszerzać swoją ofertę, obejmując nią coraz większą grupę odbiorców. W ten właśnie sposób w ostatnich latach pojawiły się produkty przeznaczone dla młodzieży. O czym i o kim mowa? Oczywiście o kontach młodzieżowych, których posiadaczami mogą być osoby, które ukończyły trzynasty rok życia i nie przekroczyły jednocześnie osiemnastego roku życia.
Małoletni, który chce posiadać rachunek bankowy w banku musi jednak posiadać zgodę swoich prawnych opiekunów, zazwyczaj rodziców. Dlaczego? Gdyż to oni fizycznie – w imieniu nastolatka – podpisują umowę z wybraną placówką finansową. Takie rozwiązanie związane jest nie tylko z aktualnie obowiązującym prawem w naszym kraju, które wskazuje, że zdolność do czynności prawnych posiada jedynie osoba, która ukończyła osiemnasty rok życia, ale również faktem, iż dzięki temu opiekunowie nastolatka mają wgląd do jego finansów. Podpisując bowiem umowę na prowadzenie danego rachunku bankowego, w każdej chwili mogą oni otrzymać historię rachunku lub też kontrolować stan konta. Jako swoistą ciekawostkę podajemy, że chętnie zakłada dziecku konto wielu rodziców przeciwko którym komornik prowadzi egzekucję: http://pamietnikwindykatora.pl/konto-bankowe-dziecka-a-komornik/.
Warto podkreślić, że zanim podejmie się decyzje o wyborze danego banku, wszyscy zainteresowani powinni bardzo dokładnie zapoznać się z aktualną ofertą różnych placówek finansowych. Jest to związane z faktem, iż różne banki oferują różnorakie rozwiązania, choć główne założenia są zbieżne – konto młodzieżowe ma być przede wszystkim bezpieczne. W związku z tym banki wprowadzają ograniczenia na kontach, które ukierunkowane są na młodzież. Nie tylko nie można zrobić na nich debetu, ale również niemożliwe jest nabywanie innych produktów bankowych poprzez założone już konto, jak choćby pożyczek czy też kredytów. Dzięki temu młody człowiek nie nabywa zobowiązań w sposób nieprzemyślany czy też pod wpływem chwili. To niewątpliwa zaleta takich właśnie kont.
Z uwagi na fakt, iż młodzieżowe konta bankowe są przeznaczone dla odbiorców, którzy uzależnieni są w większości od funduszy swoich rodziców, banki wprowadzają znaczące ułatwienia, zwłaszcza w sferze ewentualnych opłat. I tak, większość kont młodzieżowych jest prowadzona za symboliczną opłatę w wysokości jednego złotego lub też bezpłatnie. Podobnie jest z wypłatami z różnorakich bankomatów. Dzięki temu zaś młody człowiek nie ponosi praktycznie żadnych kosztów, co niewątpliwie zwiększa konkurencyjność banków i nie jest do końca – jak się wydaje – bezinteresowne. Dlaczego? To proste. To część przemyślanej polityki placówek finansowych, której głównym celem jest przywiązanie do siebie klienta. Statystyki wskazują bowiem, że większość młodych klientów w okresie późniejszym – po uzyskaniu pełnoletniości – przekształca swoje konto nie zmieniając przy tym banku.