Nieprawidłowe oznakowanie produktu – jak ono wygląda i co za nie grozi?
Share
W dzisiejszych czasach producenci uciekają się do wszystkich możliwych sposobów, aby podnieść sprzedaż swoich produktów. Jedną z metod może być jego oznakowanie, które czasem rozmija się prawdą i z tym, co produkt zawiera. Co za to grozi i jak to wygląda?
Popularne błędy w oznakowaniu produktów
Do błędnego oznakowania produktów możemy zaliczyć:
- brak podania prawidłowej ceny,
- nieprawdziwy lub niepełny skład produktu,
- nadmiernie długi opis.
Zgodnie z informacjami otrzymanymi z badań Inspekcji Handlowej od 25 do 30% produktów jest oznakowana nieprawidłowo. Pierwszeństwo w tej kolejce zajmuje wszelkiego typu żywność EKO. Producenci wykorzystują popularną teraz modę na zdrowe produkty, które według definicji powinny zawierać co najmniej 95% składników pochodzenia naturalnego. Niestety istnieją nieuczciwi producenci, którzy podają fałszywe informacje lub zwyczajnie „upiększają” skład produktu na etykietach i zapewniają o ekologicznym pochodzeniu składników.
Od 2018 roku obowiązuje ustawa, która nakazuje obowiązkowe oznakowanie świeżych warzyw i owoców krajem pochodzenia. Inspekcję Handlowa przeprowadziła w 2019 roku serię kontroli z sieciach handlowych wykrywając wiele nieprawidłowości. Chętnie bowiem oznaczano w wypadku wielu warzyw i owoców Polskę jako kraj pochodzenia. Jednak analiza faktur pokazała, że krajami pochodzenia były Egipt czy też Holandia. Nieprawidłowości dotyczyły aż 31 sklepów, które stanowiły 32,3 procent badanych.
Co grozi za błędne oznakowanie produktów?
Stosując tego typu działania, producent naraża się na dość wysoką karę finansową nałożoną w przypadku kontroli Inspekcji Handlowej. Nałożona na przedsiębiorcę kara nie może być niższa niż 1000 zł, jednak zazwyczaj kary są bardziej dotkliwe i mogą wynosić nawet do 10% ubiegłorocznego przychodu producenta. Jeśli chcesz uniknąć podobnych problemów, skorzystaj z pomocy specjalistów: https://szkolenia.bureauveritas.pl/szkolenie/h13-znakowanie-zywnosci-w-oparciu-o-nowe-wymagania-unijne/
Podsumowując, w dzisiejszych czasach najlepiej sprawdzać etykiety i ich zawartość, lecz nie należy wierzyć we wszystko, co się na nich znajduje, ponieważ informacje tam podane mogą mijać się z prawdą, dlatego zawsze warto poświęcić więcej czasu i sprawdzić opinie o marce, zanim zdecydujemy się na zakup jakiegoś z jej towarów.