Kleszcze, czyli nieodzowny element przyrody
Share

Nie da się ukryć, iż wraz z wiosną rozpoczyna się sezon na opalanie się, czy pikniki. Spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi wśród zieleni jest z całą pewnością bardzo odprężające. Niektórzy ludzie potrafią spędzać w ten sposób całe dni, gdyż jest to dla nich bardzo przyjemne… Warto pamiętać jednak, iż w takich sytuacjach bardzo łatwo jest o ukąszenie kleszcza. Z tego powodu należy posiadać podstawowe informacje na temat tych zwierząt oraz możliwości diagnostyki chorób, które mogą przenosić.
Kilka słów o kleszczach
Kleszcze mogą być naprawdę bardzo różne – świadczy tym chociażby fakt, iż na świecie występuje ich ok. 900 gatunków, a w Polsce na stałe ok. 19. Pomimo mnogości gatunków posiadają one cechy wspólne, do których należą m.in. fakt posiadania 8 odnóży przez jednego osobnika oraz żywienie się krwią innych zwierząt (w tym ludzi). Warto podkreślić, iż w przeciwieństwie do komarów kleszcze potrzebują do życia zdecydowanie więcej krwi i z tego powodu mogą przetrwać na ciele żywiciela nawet 15 dni. W celu uzyskania jak najlepszego dostępu do krwi kleszcze wycinają za pomocą swojego aparatu gębowego otwór w naskórku, a następnie umieszczają w tkance ofiary hypostom, czyli swoje żądło. Niektóre gatunki kleszczy w przeciągu 5-30 min produkują specjalny rodzaj kleju, dzięki któremu trudniej jest się ich pozbyć z powierzchni skóry.
Dlaczego użądlenie przez kleszcze jest niebezpieczne?
Ze względu na mechanizm, w jakim kleszcze pobierają krew od swoich żywicieli mówi się, że żądlą one ofiarę. Takie użądlenie jest bardzo niebezpieczne ze względu na to, że kleszcz może wprowadzić do ciała żywiciela wiele drobnoustrojów, które w sobie przechowuje. Jednym z nich jest bakteria Borrelia burgdorferi, która wywołuje wciąż dość tajemniczą chorobę – boreliozę z Lyme.
Jakie są możliwości diagnostyki?
Borelioza jest chorobą, która nastręcza wielu trudności diagnostycznych. Z tego powodu warto znaleźć alternatywę dla tradycyjnych metod. Jedną z nich jest właśnie badanie kleszcza metodą PCR Real Time. Można je wykonać w Laboratorium Blumed.Z tego powodu warto nie wyrzucać kleszcze, lecz oddać go do profesjonalnego laboratorium, w którym zostanie on zbadany. Dzięki takiemu badaniu dowiemy się przede wszystkim jakie drobnoustroje miał w sobie kleszcz w chwili użądlenia, a tym samym – co mogło dostać się do naszego organizmu. W ten sposób możemy w bardzo szybki sposób uzyskać odpowiedź na pytanie, czy kleszcz zaraził nas bakterią Borellia burgdorferi. W przypadku dostrzeżenia kleszcza u dziecka lub osoby dorosłej z pewnością warto poddać go badaniu.