LOADING

Type to search

Jak zadbać o trawnik jesienią?

Wiadomości

Jak zadbać o trawnik jesienią?

Redakcja wrzesień 22, 2020
Share

Nawożenie trawnika jesienią jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który trzeba wykonać. Warto jednak dowiedzieć się czym i w jaki sposób nawozić trawnik, aby zabieg przyniósł najlepsze rezultaty. Bardzo ważny jest wybór mieszanki zawierającej dużą ilość aktywnych składników odżywczych.

Dlaczego trzeba nawozić trawę?

Trawa pod koniec sezonu przygotowuje się do zimowego odpoczynku. Gromadzi więc w korzeniach wodę oraz składniki odżywcze oraz spowalnia swój wzrost. Nawozy jesienne powinny więc posiadać skład dopasowany do tych specyficznych warunków, dzięki czemu nie zakłócimy naturalnego cyklu rozwojowego trawy. Mieszanka powinna zawierać małą ilość azotu, ponieważ pobudza on roślinę do wzrostu i utrudnia przygotowanie do zimy.

Nawozy jesienne: skład

Produkty z dużą ilością azotu powinniśmy odstawić najpóźniej na początku sierpnia. Od połowy miesiąca warto nawozić trawę mieszanką z dodatkiem potasu i fosforu, które wzmacniają roślinę i zbudują odporność przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Fosfor jest bardzo ważnym składnikiem wpływającym na rozbudowę systemu korzeniowego roślin. Do jesiennego nawożenia warto wykorzystać profesjonalne mieszanki wykazujące dużą skuteczność dzięki aktywnym składnikom. Produkty dość często zawierają dodatkowe składniki: wapń, magnez, mikroelementy, żelazo mające bardzo dobry wpływ na kondycję trawy w tym okresie roku.

Kiedy stosować jesienne nawozy?

Produkt powinniśmy zaaplikować na trawnik dwukrotnie przed nadejściem zimy. Pierwsze nawożenie najlepiej wykonać na przełomie sierpnia i września, a drugie na przełomie września i października. Większość gotowych produktów na postać granulatu, który rozsypuje się na powierzchni trawnika ręcznie lub z pomocą siewnika. Odpowiednią dawkę podajemy na skoszony trawnik i obficie podlewamy go wodą. Granulat ulegnie wówczas rozpuszczeniu i przeniknie do podłoża, skąd zostanie pobrany przez korzenie trawy. Jeśli temperatura spadnie poniżej zera nawożenie trawnika nic nie da, bo substancje odżywcze nie będą miały szans na wchłonięcie.

Jak pielęgnować trawnik jesienią?

W przypadku suchej jesieni powinniśmy podlewać trawnik, a w przypadku ubytków dosiać trawę. Jesienny wzrost trawy jest trochę wolniejszy, dlatego koszenie możemy ograniczyć w pewnym stopniu. W październiku wystarczy wykonać je dwukrotnie i zostawić trawę nie krótszą niż 5 cm. Przydatny będzie również areator umożliwiający rozluźnienie zbitego podłoża i poprawa stosunków wodno-powietrznych w glebie. Dla zachowania dobrej kondycji trawnika niezbędne jest także regularne grabienie liści.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment