LOADING

Type to search

Gdzie szukać lokalu na biuro firmowe?

Firma

Gdzie szukać lokalu na biuro firmowe?

Redakcja wrzesień 23, 2019
Share

Małe i początkujące biznesy zwykle na starcie swojej działalności nie inwestują w biura do wynajęcia. Raczkujące interesy wykluwają się w prywatnym mieszkaniu i tam też jest pierwsze biuro przedsiębiorcy. Bardziej odważni od razu rzucają się na głęboką wodę, czyli lokal komercyjny lub w specjalnym biurowcu. Każda z tych opcji jest godna rozważenia.

Coraz więcej biur

Oficjalnie statystyki, dotyczące powierzchni biurowych są imponujące. W samej tylko Warszawie ponad 5 milionów mkw jest zarejestrowanych jako przestrzeń biurowa. To lokale na własność lub biura do wynajęcia. Znawcy tematu mówią również o szarej strefie biurowej. Wielu właścicieli mieszkań wynajmuje je na potrzeby działalności gospodarczej, choć oficjalnie lokal nie jest zgłoszony jako wynajem komercyjny. Bywa, że takie działania wynikają z nieświadomości wynajmującego lub są też celowym działaniem. W tym drugim przypadku zwykle chodzi o uniknięcie dodatkowych kosztów – za wynajem nieruchomości na cele komercyjne płaci się wyższe podatki. Cenniki są różne, rachunek może być nawet 30-krotnie wyższy od stawki zwykłego podatku na cele mieszkaniowe.

Wynajem lokalu biurowego

Biura do wynajęcia mają wiele zalet. O wiele mniejsze koszty niż w przypadku zakupu lokalu, umowę na konkretny czas. Najemca nie musi się też przejmować remontami. Jego inwestycje we wnętrze dotyczą wyłącznie wystroju lokalu, który powinien odpowiadać konkretnej branży. Proste umowy najmu konkretyzują, na co można liczyć przy wynajmie a na co nie. W wynajmowanym w biurowcu biurze nie da się jednak zmienić układu pomieszczeń. Trzeba więc znaleźć taki lokal, który będzie pod tym względem idealnie pasował. Wadą prywatnego biura do wynajęcia może być ewentualny niższy standard samego budynku, zły stan klatek schodowych lub elewacji. Bywa, że właściciel nie jest zainteresowany odświeżeniem lokalu, który chce wynająć. Tym sposobem biznesmen ma dodatkowe zajęcie, za które może liczyć na obniżkę czynszu lub też nie. Początki niejednej firmy to mniej prac nad rozwojem a więcej nad przystosowaniem lokalu jako miejsca pracy. Inwestowanie w klimatyzację, szukanie miejsca parkingowego.

Biurowiec lepszy na biuro

Wynajem powierzchni biurowej w biurowcu jest kosztowniejszy, ale niesie ze sobą wiele korzyści. Najemca może być spokojny o to, że powierzchnia, której szuka już na wstępie, jest przygotowana do pracy biurowej. W wielu przypadkach przy wynajmie długofalowym można liczyć na okres bezpłatny – tzw. rent free. Bywa, że przy umowach na okres 60 miesięcy oznacza to nawet na darmowy rok najmu. Biura do wynajęcia w biurowcu prawie zawsze mają dogodną lokalizację. Nie ma problemu z dojazdem ze względu na środki komunikacji miejskiej. Właściciel biurowca najczęściej sam wykańcza biuro i finansuje wszystkie prace. Najemca ma także gwarancję, dotyczącą standardu całego budynku, jak również bezpieczeństwa (zwykle oznacza to korzystanie z tej samej ochrony, co inne lokale). Biurowiec jest też systematycznie sprzątany, serwisowany i modernizowany. Te prace nie zaburzają funkcjonowania biura, ponieważ odbywają się na ogół po godzinach pracy lub w weekend.

Bywają zawody i czynności, które nie wymagają wynajmu biura. Można je wykonywać we własnych czterech ścianach nawet wtedy, gdy firma się rozwija. To zwykle wszelkie prace, wykonywane przy komputerze. Dopóki nie ma konieczności zatrudniania dodatkowych pracowników, taki układ również wydaje się godny polecenia.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment