LOADING

Type to search

Doradztwo podatkowe – profesjonalna pomoc prawna

Firma

Doradztwo podatkowe – profesjonalna pomoc prawna

Redakcja lipiec 14, 2021
Share

Doradztwo podatkowe to dziedzina uregulowana przez prawo, a konkretnie przez ustawę z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym. Zgodnie z zapisami zawartymi we wspominanym akcie prawnym, czynności doradztwa podatkowego skierowane są do podatników, płatników oraz inkasentów i obejmują między innymi :

  • udzielanie porad, opinii a także wyjaśnień. Zakres tego wsparcia dotyczy obowiązków zarówno podatkowych jak i celnych oraz spraw egzekucji administracyjnej;
  • prowadzenie i udzielanie niezbędnej pomocy w obszarze ksiąg  rachunkowych i podatkowych wraz z innymi rodzajami ewidencji, która stosowana jest do celów podatkowych;
  • przygotowywanie oraz pomoc w przygotowywaniu deklaracji i zeznań podatkowych;
  • reprezentacja w różnego rodzaju postępowaniach, które toczą się przed organami administracji publicznej
  • reprezentowanie również w zakresie kontroli sądowej decyzji i postanowień w sprawach podatkowych czy celnych;
  • przeprowadzanie audytu

Doradztwo podatkowe pozwala więc na odnalezienie się w gąszczu trudnych i niezrozumiałych przepisów każdemu z nas.

Pomoc dla przedsiębiorców

Skorzystaniem z usług doradcy podatkowego szczególnie zainteresowani mogą być przedsiębiorcy. Ze względu na skomplikowane meandry polskiego prawa podatkowego, a także nieustanie zmieniające się przepisy, nowe orzeczenia i interpretacje wydawane przez organy administracji publicznej ciężko jest samodzielnie nadążać za wszystkim. Dlatego też wykwalifikowany specjalista nie tylko pozwoli zaoszczędzić czas, ale co ważniejsze będzie w stanie w odpowiedni sposób zinterpretować przepisy by nie narazić firmy na straty finansowe. Straty te potrafią być bardzo dotkliwe, nakładane sankcje niekiedy są nawet w stanie doprowadzić do upadku firmy. Innym aspektem skorzystania z tego rodzaju pomocy może być optymalizacja podatkowa. Doradztwo podatkowe może poprawić stabilność finansową firmy także poprzez uniknięcie płacenia nieobowiązkowych obciążeń podatkowych.

Doradca podatkowy – kto może nim zostać?

Wspomniane wcześniej uregulowanie dedykowaną ustawą tego zawodu wpływa na fakt iż aby nim zostać należy spełnić szereg warunków, przede wszystkim konieczne jest bycie wpisanym na listę doradców, która prowadzona jest przez Krajową Radę Doradców Podatkowych. Możliwe jest to po spełnieniu kilku warunków, wśród, których wymienić możemy np. zdanie specjalnego egzaminu czy też odbycie 6 miesięcznej praktyki zawodowej w Polsce. Warunki te pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo podatników korzystających z usług doradców.

Źródło: https://www.kancelaria-kubiak.pl

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment