LOADING

Type to search

Czym się kierować w wyborze kredytu hipotecznego?

Finanse

Czym się kierować w wyborze kredytu hipotecznego?

Redakcja listopad 4, 2019
Share

Bez wątpienia kredyt hipoteczny jest w wielu wypadkach jedyną możliwością zakupu wymarzonego domu lub mieszkania. Popularność kredytów hipotecznych rośnie najczęściej wraz ze wzrostem zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców oraz jednoczesnym zmniejszaniem się rat kredytów.

Poszukując właściwego kredytu należy jednak zwrócić uwagę na kilka zasadniczych czynników, które to mają wpływ na późniejszą wysokość rat kredytowych liczonych w złotówkach lub przez wyliczanie rat wg spreadu dla kredytów w walutach obcych. Kredyty hipoteczne są zobowiązaniami, które siłą rzeczy wiążą nas z określonym bankiem często na długie lata. Dlatego też decyzja o wyborze konkretnego kredytu powinna być przemyślana i oparta na zimnej analizie finansów oraz prognozach rynkowych.

Pierwszym, zasadniczym elementem, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru kredytu hipotecznego są własne finanse czyli sytuacja finansowa oraz rodzinna. Pierwszym czynnikiem, który decyduje o przyznaniu, bądź nie przyznaniu kredytu jest zdolność kredytowa. Trzeba zatem prześledzić własne finanse i samemu stwierdzić na co nas stać. Osiągane przychody muszą być rzecz jasna odpowiednio wyższe od wyliczanych rat kredytowych. Istotne jest również to, czy potencjalny kredytobiorca posiada zabezpieczenie finansowe w razie niewypłacalności np. w postaci innej nieruchomości, lokaty pieniężnej, oszczędności lub innej formy zabezpieczenia. Banki bardzo poważnie śledzą historię swoich klientów oraz dokładnie analizują ich bieżącą sytuację finansową. Przyznanie kredytu nie zawsze jest możliwe, czego dowodem jest minione kilka lat, w których znacznie zmalała ogólna zdolność kredytowa w Polsce.

Zaciągnięcie kredytu jest rzecz jasna poprzedzone analizą ofert wielu banków. Każdy szuka oczywiście kredytu najbardziej dla niego opłacalnego pod względem materialnym. Możliwości jest kilka. Możemy samodzielnie sprawdzać oferty banków przez wizytę w nich. Pomocne są również rankingi kredytowe oraz porównywarki kredytów hipotecznych. Długie analizy ofert poszczególnych banków nie powinny dziwić. W końcu kredyt zwłaszcza hipoteczny, jest zobowiązaniem bardzo konkretnym. Nie powinno się w tym wypadku podejmować decyzji pochopnych, pod wpływem chwili. Jeśli nie możemy się zdecydować na konkretny typ kredytu oraz konkretną ofertę możemy również skorzystać z usług doradcy.
Współczesna sytuacja na rynku mieszkaniowym wymusza na młodych ludziach dwie możliwości wynajem mieszkania lub jego zakup. Z przyczyn oczywistych większość osób, jeśli tylko ich sytuacja materialna na to pozwala, wybierają kredyty hipoteczne, które pokrywają koszt zakupu mieszkania lub domu. Sytuacja kredytowa wraca do poziomu sprzed kilku lat, kiedy zaciąganie kredytów hipotecznych było nie tylko korzystniejsze, ale również łatwiejsze, czyli bardziej dostępne, ze względu na wzrost zdolności kredytowej.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment