LOADING

Type to search

Uwaga na oszustów. Coraz więcej przypadków wyłudzania odszkodowań.

Firma

Uwaga na oszustów. Coraz więcej przypadków wyłudzania odszkodowań.

Redakcja kwiecień 23, 2019
Share

Nie każdy wypadek czy stłuczka mogą być przypadkiem. W ostatnim czasie w Polsce funkcjonuje coraz więcej grup zorganizowanych, które celowo powodują kolizję, aby otrzymać odszkodowanie z OC i AC. W dalszej części artykułu dowiemy się jak to się dzieje i czy możemy się przed tym bronić?

Celowe powodowanie wypadków.

Najczęściej przestępcy upatrują sobie swoją ofiarę i celowo doprowadzają do stłuczki. Zestresowany kierowca zgadza się na pokrycie strat z jego OC.  Przestępca naprawia auto u znajomego mechanika, ten uszkodzone części zastępuję nowymi, a na wystawionym dla ubezpieczyciela rachunku zawyża koszty. Niczemu niewinny tak naprawdę kierowca, który „spowodował” kolizję staje się ofiarą. Może zapłacić mandat, dostać punkty karne i co więcej straci zniżki na polisę OC.

Taka sytuacja ma miejsce w następujących okolicznościach:

– przestępca daje znak światłami, że wpuszcza kierowcę, aby ten włączył się do ruchu, gdy ten rusza, drugi samochód przyśpiesza co kończy się kolizją z powodu wymuszenia pierwszeństwa. Taka sama sytuacja może mieć miejsce, gdy cofamy na parkingu i wydaje nam się, że drugi kierowca nas wpuszcza, abyśmy mogli wyjechać z miejsca parkingowego;

– przestępca powinien stać w miejscu, a cofa przed sygnalizacją świetlną lub znakiem stop, gdy my przystępujemy do hamowania,

– gdy pojazd przed nami zaczyna nagle hamować, a droga jest pusta, jadący za nim uderza w tył.

Zgłoszenie wypadku, którego nie było.

Inną metodą stosowaną przez osoby wyłudzające odszkodowania jest zgłaszanie szkody, która powstała w innych okolicznościach. Np. gdy doszło do wypadku i uszkodzenia auta, a kierowca nie posiadał polisy AC.  Próbuje naprawić wtedy swój samochód na koszt czyjegoś OC. W tym przypadku kierowcy dogadują się między sobą i zgłaszając szkodę, twierdzą że powstała ona w wyniku stłuczki. Istnieją też metody zgłaszania kradzieży, której nie było. Oszuści rozbierają auta na części, a potem domagają się wypłaty odszkodowania.

Ubezpieczyciele i UFG walczą z wyłudzaniem odszkodowań.

Odszkodowania wyłudzane są także w sektorze ubezpieczeń życiowych i majątkowych. Nadużycia i wyłudzenia łącznie stanowią około 10 % wszystkich wypłacanych przez ubezpieczycieli świadczeń. Dlatego 6 największych polskich firm ubezpieczeniowych przystąpiło do programu pilotażowego Narodowego Funduszu Ubezpieczeń, który ma na celu wykrywać przestępstwa związane z wyłudzaniem odszkodowań. Chodzi o monitorowanie, czy dana osoba nie domaga się wypłaty pieniędzy od kilku firm za tą samą szkodę.

Czy możemy się bronić przed wyłudzaniem odszkodowań?

Niestety trudno jest przeciwdziałać tego typu przestępczości, ponieważ akcje są bardzo dobrze zaplanowane i zorganizowane. W dodatku przestępcy podstawiają swoich świadków, co jest dodatkowym utrudnieniem. Co możemy w takim razie zrobić? Jeśli dojdzie do podstawionej kolizji to musimy zgromadzić jak największą dokumentację zaraz po wypadku. Najlepiej jest też wezwać policję i zebrać dane prawdziwych świadków. Z kolei, jeśli to my jesteśmy świadkami tego typu sytuacji to warto się zatrzymać i pomóc poszkodowanej osobie w identyfikacji oszusta. Pamiętajmy, że tak naprawdę podczas gdy inni wyłudzają odszkodowania, to najbardziej tracą na tym osoby kupujące obowiązkowe ubezpieczenia.

Artykuł przygotowany przez Pierwszy w Polsce Ranking Firm Odszkodowawczych.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment