Uprawnienia na wózki widłowe – atut każdego pracownika
Share
Podejmując się pracy w branży transportowo-logistycznej, jednym z coraz częstszych wymogów jest posiadanie uprawnień na wózki widłowe. Pracodawcy poszukują pracowników o możliwie najwyższych kompetencjach, dlatego takie kwalifikacje są wręcz niezbędne podczas wykonywania czynności magazynowych, lub wchodzących w skład procesów transportowych. Posiadanie uprawnień świadczy nie tylko o wiedzy posiadanej przez operatora wózka, ale również o jego doświadczeniu, którego nabycie jest częścią szkolenia poprzedzającego uzyskanie kompetencji.
Po co pracownikowi uprawnienia do kierowania wózkiem?
Wykorzystywane powszechnie w centrach logistycznych, magazynach, podczas załadowywania i rozładowywania pojazdów, wózki widłowe, na pierwszy rzut oka mogą wydawać się proste w obsłudze, jednak korzystanie z nich wymaga sporych umiejętności potwierdzonych stosownymi uprawnieniami. Brak wprawy w obsłudze urządzenia może prowadzić do zdarzenia, w którym, w najlepszym razie, uszkodzeniu ulegną przenoszone towary, natomiast w najgorszym zagrożone będzie życie lub zdrowie pracowników. Z tego powodu, operator urządzenia chcąc ubiegać się o stosowne uprawnienia na wózki widłowe ,musi odbyć wielogodzinne szkolenie w wykonywaniu manewrów, zarówno z ładunkiem jak i bez niego. W ten sposób pracownik nabierze odpowiedniego doświadczenia i pewności w wykonywaniu operacji transportowych. Dobrze wyszkolony operator wózka widłowego musi posiadać, poza uprawnieniami, również wielogodzinne doświadczenie w pracy z ładunkami.
Jakie kroki należy podjąć, żeby uzyskać uprawnienia?
Starając się o uprawnienia na wózki widłowe, pierwszym krokiem będzie wykonanie badań lekarskich potwierdzających, że stan zdrowia pracownika pozwala na taki charakter pracy. Poza odpowiednim stanem zdrowia, pracownik powinien również cechować się spostrzegawczością, refleksem oraz odpornością na stres. Spełniając te warunki, kandydat na operatora wózka widłowego, może przystąpić do szkolenia, które składać się będzie z części teoretycznej i praktycznej, a zakończone będzie oficjalnym egzaminem. Szkolenie teoretyczne zawiera wszelkie zagadnienia związane z budową, pracą i obsługą urządzenia, a także informacje o niebezpieczeństwach związanych z jego użytkowaniem. Praktyczna część szkolenia obejmuje wielogodzinne wykonywanie manewrów z ładunkiem i bez, które symulować będą codzienną pracę w magazynie. Kończąc szkolenie, pracownik chcący uzyskać uprawnienia na wózki widłowe, musi przystąpić do egzaminu nadzorowanego przez pracownika Komisji Urzędu Dozoru Technicznego.