LOADING

Type to search

Spedycja – branża przyszłości

Biznes

Spedycja – branża przyszłości

Redakcja październik 7, 2019
Share

W obecnych czasach przedsiębiorstwa produkcyjne bardzo często w celu rozszerzenia działalności nawiązują kontakty z zagranicznymi kontrahentami. Dzięki temu mogą eksportować produkty i towary do miejsc gdzie zyski z ich sprzedaży mogą być dużo wyższe niż w Polsce. Z tematem przemieszczania ładunku bezpośrednio wiąże się temat spedycji. Jak możemy ją definiować?

Spedycja – podstawowe wiadomości

Spedycja jest najkrócej ujmując działalnością polegającą z organizowaniem przewozu towaru. W Kodeksie cywilnym w artykule 794. znajdziemy definicję spedycji, która mówi iż jest to „wysyłanie lub odbieranie przesyłek albo podejmowanie innych czynności związanych z przewozem”. Podsumowując spedycje możemy opisać jako wszelkie czynności, które konieczne są do bezpiecznego, a także ekonomicznego i terminowego przesyłania towarów. Jest jednym z elementów branży TSL obok transportu oraz logistyki.

W zależności od kryteriów wyżej wspomnianą działalność możemy podzielić na różne kategorie. Pod względem miejsca docelowego wyróżniamy spedycję krajową i międzynarodową. Z kolei ze względu na rodzaj działalności wyróżniamy:

  • spedycja handlowa – w tym przypadku prawa własności towaru są oddzielone od jego dystrybucji,
  • spedycja usługowa  – tu mamy do czynienia z powstaniem funkcji przewoźnika. Zadaniem firmy w takiej sytuacji jest również sprawdzenie czy dokumenty (np. listy przewozowe) są wypełnione poprawnie.

Przy tworzeniu podziałów możemy też wciąć pod uwagę rodzaj transportu wyróżniając: spedycję samochodową, kolejową, morską, wodną czy lotnicza.

Spedytor – kim jest?

Z kolei aby zdefiniować pojęcie spedytora możemy powiedzieć iż jest to osoba, która zawodowo zajmuje się organizowaniem przewozu oraz czynnościami z tym związanymi, takimi jak:

  • załadunek,
  • rozładunek,
  • składowanie,
  • pakowanie,
  • ubezpieczenie,
  • zawieranie umów

Jest to funkcja bardzo odpowiedzialna, dlatego też dobry spedytor powinien odznaczać się takimi cechami jak dokładność, szybkie podejmowanie decyzji, otwartość na ludzi – w pracy tej ważna jest umiejętność porozumiewania się, negocjowania z innymi. Warto jednak wspomnieć, że kariera spedytora wiąże się z dość dobrymi zarobkami jednak minusem jest konieczność bycia „pod telefonem” o każdej porze dnia. Jeśli chodzi o wykształcenie – dobrym wyborem będzie wybór kierunków takich jak transport i logistyka, które zapewnią wiedzę teoretyczną. Nie można jednak zapominać o umiejętnościach „miękkich”.

Spedytorzy dzielą się w zależności od rozmiarów firmy jak i struktury organizacyjnej. Wyróżnić możemy małe firmy ale także międzynarodowych gigantów posiadających swoje biura na całym świecie.

Źródło: http://www.vgl-group.com

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment