Rekuperacja jako ekopodpowiedź na ogrzewanie domu
Share
Dziś, gdy problem smogu stał się tak powszechny i dokuczliwy potrzeba nam nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań ogrzewania naszych mieszkań, czy innych pomieszczeń, w których spędzamy dużo czasu.
Rekuperacja a wentylacja tradycyjna
W odróżnieniu od tradycyjnej grawitacyjnej wentylacji, rekuperacja jest mechaniczną metodą na wymianę powietrza, przy jednoczesnym jego ogrzewaniu z wykorzystaniem energii cieplnej, która została w danym pomieszczeniu wytworzona. Do tego celu służą rekuperatory, czyli urządzenia, które pobierają czyste, choć jeszcze zimne powietrze z zewnątrz budynku poprzez czerpnie. Powietrze to wewnątrz rekuperatora zostaje ogrzane przez brudne i najczęściej wilgotne powietrze z wnętrza pomieszczenia. Te dwa strumienie powietrza bynajmniej nie mieszają się z sobą – płyną niezależnie dwoma kanałami. Na tyle jednak blisko z sobą sąsiadującymi, by ciepło brudnego powietrza zdołało ogrzać powietrze zimne. Po tym procesie brudne i wilgotne powietrze usuwane jest na zewnątrz budynku poprzez wyrzutnię, a czyste i już ogrzane powietrze rozchodzi się wewnątrz pomieszczenia. Metoda to pozwala pozbyć się różnorakich zanieczyszczeń, alergenów czy wilgoci z pomieszczeń, w których jest wykorzystywana.
A co z zanieczyszczeniami z zewnątrz?
Te wyłapywane są przez specjalne filtry, w które każdy rekuperator powinien być wyposażony. Chronią one przed przedostaniem się do wentylowanego przy jego pomocy pomieszczenia kurzu, roztoczy, a nawet bakterii czy wirusów. Są też filtry, które mogą również jonizować powietrze, czyli dodatkowo czynić je bardziej przyjaznym dla przebywających w nim ludzi czy zwierząt. Natomiast przed wtargnięciem do takich pomieszczeń owadów chronią kratki montowane na czerpniach powietrza rekuperatora.
Zastosowanie rekuperacji
Wróćmy jednak do ogrzewania. Rekuperacja może okazać się niewystarczającym sposobem na ogrzanie pomieszczań zimą, ale jej zastosowanie pozwoli na oszczędność energii sięgającą od 30% do 50% w porównaniu do tradycyjnych metod ogrzewania. Oszczędność ta wynika z braku strat ciepła, do których dochodzi przy zastosowaniu jedynie grawitacyjnych sposobów wentylacji. Wentylacja w rekuperacji natomiast odzyskuje i wykorzystuje to ciepło. Przy zastosowaniu dodatkowych sposobów ograniczających straty ciepła, np. odpowiedniej izolacji wydatki na ogrzewanie możemy jeszcze bardziej zminimalizować.
Zmniejszenie kosztów ogrzewania, poprawa komfortu życia czy wreszcie dbałość o zdrowie własne i najbliższych osób – to główne aspekty przemawiające za rozważeniem rekuperacji jako sposobu na ogrzewanie domu, zarówno gdy jesteśmy na etapie jego budowy, jak i wówczas, gdy rozważamy jego remont.