LOADING

Type to search

Oszczędzanie na emeryturę. Wszystko, co musisz na ten temat wiedzieć

Finanse

Oszczędzanie na emeryturę. Wszystko, co musisz na ten temat wiedzieć

Redakcja kwiecień 7, 2020
Share

Mówią o tym eksperci, jasno dają nam to do zrozumienia coroczne zestawienia odłożonych składek. I oczywiście przykład rodziców i dziadków, którzy z dniem przejścia na emeryturę odczuli spadek komfortu życia. To, że trzeba oszczędzać na emeryturę jest jasne. Ale… jak? Kiedy zacząć? I w końcu – ile trzeba odłożyć? Oto krótki poradnik dotyczący oszczędzania na emeryturę.

Oszczędzanie na emeryturę – kiedy zacząć?

Kiedy zaczynamy pracę zawodową w wieku dwudziestu kilku lat, a nawet później, kiedy nasza sytuacja zawodowa już się gruntuje, do głowy nie przychodzi nam myśl o emeryturze. A to błąd, ponieważ im wcześniej zaczniemy odkładać na emeryturę, tym łatwiej będzie nam zgromadzić większą kwotę.

O oszczędzaniu na emeryturę powinni pomyśleć już dwudziestolatkowie! A już w wieku 30-35 lat plan oszczędzania powinien być jasny i ugruntowany. Im później zaczniesz odkładać na przyszłość, tym większe kwoty trzeba będzie wykroić z domowego budżetu. Zaczynając na początku swojej drogi zawodowej, wystarczy odkładać małe kwoty. Skumulowane pieniądze już po kilku latach mogą stworzyć naprawdę dużą kwotę.

Jak oszczędzać na emeryturę?

To pytanie bardzo często spędza sen z powiek wielu osób. Oszczędzanie na emeryturę nie jest łatwe. Trudno też wybrać sposób oszczędzania. Jest ich kilka – PPE, PPK, IKZE, oszczędzanie na własnym koncie oszczędnościowym. To ostatnie zdaje się szczególnie powszechne, jednakże ma także swoje wady. Odkładanie pieniędzy na konto wiąże się z koniecznością zapłacenia tak zwanego podatku Belki. Na dodatek odłożona kwota zawsze będzie kusić, by ją wykorzystać – jeśli jest do niej łatwy dostęp, można ją szybko pobrać. Odkładanie pieniędzy na własnych kontach czy lokatach oznacza także konieczność robienia przelewów, przestrzegania warunków utrzymania oprocentowania w banku i przenoszenia pieniędzy z konta na konto.

Jest jednak opcja, która szczególnie zasługuje na uwagę. To dodatkowe ubezpieczenie emerytalne – polisa oszczędnościowa pozwalająca na zabezpieczenie środków na czas emerytury. Dodatkowe ubezpieczenie emerytalne działa w ten sposób, że zgromadzone środki są wypłacane co miesiąc, zwiększając wysokość emerytury. Dzięki temu możliwe jest życie na dotychczasowym poziomie przez cały czas trwania emerytury.

Dodatkowe ubezpieczenie emerytalne

Dodatkowe ubezpieczenie emerytalne może mieć o wiele więcej dodatkowych funkcji i korzyści. To nie tylko oszczędności na emeryturę. Oczywiście wpłacone środki można wypłacić w razie potrzeby – sposób i czas jest określony każdorazowo w umowie i może różnić się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Warto wiedzieć, że polisa może obejmować także polisę na życie. Dzięki temu pieniądze zgromadzone na polisie osoby ubezpieczonej zostaną wypłacone osobom bliskim. Oczywiście wpłacone na polisę oszczędnościową pieniądze pracują, a ubezpieczony może liczyć na premie i dodatki, jeśli będzie regularnie wpłacać składki. To dobry sposób na powiększenie czekających do emerytury środków.

Ile trzeba odłożyć na emeryturę?

Oczywiście – im więcej, tym lepiej. Ale tak naprawdę tę kwotę można dość łatwo obliczyć. Według danych GUS-u średnia długość życia po przejściu na emeryturę w Polsce wynosi 220 miesięcy. To około 19 lat. Oczywiście ta długość może być różna – to jedynie średnia arytmetyczna. Jednakże może być dobrą wskazówką do obliczenia, ile tak naprawdę trzeba odłożyć.

Jeśli chcesz dalej żyć na dotychczasowym poziomie, kwota comiesięcznej emerytury plus część pieniędzy z oszczędności powinna być równa wysokości obecnych zarobków. Warto sprawdzić, jaki poziom świadczenia możesz otrzymać od ZUS-u – na ich stronie znajdziesz kalkulator, który pomoże ci to oszacować. Różnicę między dotychczasowymi zarobkami a przewidywaną kwotą emerytury należy pomnożyć razy 220. Mniej więcej tyle pieniędzy powinno się zgromadzić. Dużo? Być może, ale nie jest to niewykonalne, zwłaszcza jeśli regularnie będziesz odkładać pieniądze.

Tags:

Leave a Comment