LOADING

Type to search

Okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe – które rozwiązanie wybrać?

Wiadomości

Okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe – które rozwiązanie wybrać?

Redakcja styczeń 24, 2022
Share

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób cierpi na wady wzroku. Remedium na słabe widzenie jest inwestycja w jedną z dostępnych na rynku okulistycznym metod korekcji wzroku. Na początku pod uwagę bierzemy zazwyczaj okulary korekcyjne, a tuż po nich soczewki kontaktowe. Oba te rozwiązania oferują istotne korzyści, dla których warto rozważyć ich wybór. Kiedy bardziej opłaca się sięgnąć po okulary korekcyjne, a kiedy kupić soczewki kontaktowe?

Okulary korekcyjne – uniwersalny wybór dla każdego!

Okulary korekcyjne to najbardziej tradycyjna i uniwersalna metoda korekcji wzroku, która sprawdza się właściwie u każdego. Zakup okularów wiąże się z jednorazowym wydatkiem, a ich użytkowanie nie generuje dodatkowych kosztów – inwestując w zakup dobrej jakości, prawidłowo dobranych szkieł oraz solidnych oprawek, z okularów będziemy mogli korzystać przez co najmniej kilka kolejnych lat. Nie sposób także nie wspomnieć o kwestiach wizualnych. Już dawno w zapomnienie odeszły czasy, kiedy okulary nosiło się ze wstydem – dziś prawidłowo dobrane oprawki dodają nam uroku oraz stanowią istotny element stylizacyjny.

Okulary korekcyjne nie są jednak rozwiązaniem pozbawionym wad. Po pierwsze, ich noszenie może okazać się dość problematyczne dla aktywnych, uprawiających sport osób. Pewne utrudnienia związane z ich użytkowaniem możemy napotkać także podczas opadów deszczu i w okresie jesienno-zimowym, kiedy szkła mają szczególną tendencję do zaparowywania. Uciążliwe może być także zachowanie okularów w czystości oraz ostrożne obchodzenie się z nimi na co dzień, aby nie dopuścić do ich przypadkowego uszkodzenia, co wiąże się z koniecznością zakupu nowej pary oprawek lub wymianą szkieł na nowe.

Soczewki kontaktowe – idealny wybór dla aktywnych

Okulary korekcyjne to dziś na szczęście nie jedyny wybór – oprócz nich mamy bowiem do dyspozycji nowoczesne soczewki kontaktowe, które stanowią wygodniejszą alternatywę dla klasycznych szkieł i oprawek. Soczewki kontaktowe są dyskretne, wygodne w noszeniu, bezpieczne dla oczu oraz nadają się do korekcji praktycznie każdej wady wzroku. Wymagają jednak pewnej wprawy w zakładaniu oraz przyzwyczajenia się do korzystania z nowej metody korekcji wzroku. Do wyboru mamy zarówno szkła jednodniowe, jak i ich dwutygodniowe, miesięczne, a nawet trzymiesięczne odpowiedniki. W sprzedaży znajdziemy także nowoczesne soczewki typu night&day, które możemy nosić w trybie całodobowym – nawet 30 dni bez zdejmowania!

Soczewki kontaktowe generują jednak stały koszt – należy je bowiem regularnie wymieniać na nowe oraz mieć zawsze w domu zapas szkieł. Długoterminowe soczewki wymagają także codziennej pielęgnacji, na którą należy poświęcić nieco czasu. Ze względu na swoją specyfikę, nie nadają się niestety dla każdego – dzieciom oraz osobom starszym raczej poleca się okulary korekcyjne aniżeli soczewki. Także osoby o bardzo wrażliwych oczach mogą napotkać na problemy w ich użytkowaniu. Mimo, że nowoczesne i bardzo wygodne, soczewki kontaktowe pozostają więc mniej uniwersalnym rozwiązaniem, niż klasyczne okulary korekcyjne.

Tags:

Leave a Comment