LOADING

Type to search

Polskie okna zdobywają świat

Biznes

Polskie okna zdobywają świat

Redakcja kwiecień 11, 2019
Share

Polskie okna cieszą się uznaniem w Europie i za oceanem. Od lat rośnie ich eksport, w ostatnim czasie nawet po kilkanaście procent rocznie w niektórych firmach. Skąd tak wielkie zainteresowanie zagranicznych konsumentów? Otóż okna polskiej produkcji łączą w sobie najlepsze materiały i technologie z wciąż przystępną ceną.

Polskie okna w niemal całej Europie

Czołowi producenci okien w Polsce stawiają na eksport. Jego udział w ogólnych zyskach jest nieco inny w przypadku poszczególnych podmiotów, ale generalnie polskie okna produkowane są w znacznym stopniu z myślą o zagranicznych kupujących.

Gdzie trafiają najczęściej? Wśród krajów szczególnie zainteresowanych stolarką okienną znad Wisły są Niemcy, Francja i Włochy. Okna często trafiają także na rynek belgijski i angielski. W Polsce działa ponad dwa tysiące firm produkujących okna. Te największe nie spoczywają na laurach, rozbudowują swoje hale, inwestują w technologie, poszerzają ofertę i starają się zdobywać nowe rynki. Dobre prognozy dotyczą chociażby południa i północy Starego Kontynentu.

Fenomen polskich wyrobów jest tym większy, że w wielu krajach biją rekordy popularności mimo silnego rozwoju tamtejszych przedsiębiorstw z takiej samej branży. Co zatem wyróżnia okna polskich producentów?

– Połączenie najwyższej jakości z przystępniejszą ceną. A także profesjonalne podejście – pewnie odpowiada przedstawiciel producenta okien Hensfort. Pomaga tu zapewne fakt, że polskie firmy budowlane także dobrze sobie radzą w Europie. Do realizacji zleceń wykorzystują natomiast polskie produkty, między innymi okna.

Jakie okna na eksport?

Na zagraniczne rynki trafia najwięcej okien plastikowych. Polscy producenci dostrzegają ich niesamowity potencjał, wynikający z połączenia niskich kosztów i znacznej wytrzymałości. Poza tym okna PVC to wyroby, które łatwo dopasować do różnych wnętrzarskich koncepcji. W poszczególnych częściach Europy architektoniczne trendy różnią się od siebie. Zaletą okien z plastiku jest to, że w prosty sposób można je zmodyfikować. Tak pod względem koloru, jak również wielkości i kształtu. To niewątpliwie fundament popularności tych produktów.

Okna plastikowe są wizytówką polskiej stolarki okiennej także przez wzgląd na liczne możliwości dawane na przyszłość. Od lat ich jakość jest systematycznie podnoszona, a producenci starają się tworzyć z nich coraz ambitniejsze projekty. Nowoczesne okna PVC nie ustępują tym drewnianym pod względem izolacyjności cieplnej. Przeciwnie, są bardziej wytrzymałe i lepiej znoszą zmienne warunki atmosferyczne.

Jednak nie tylko ten typ okien trafia na eksport. Polskie firmy specjalizują się także w produkcji modeli drewnianych i nowoczesnych profili aluminiowych. One także regularnie wyjeżdżają z rodzimych fabryk, a następnie stają się podstawą wykończenia domów i biurowców na całym Starym Kontynencie.

Przyszłość polskich okien

Ostatnie lata przynosiły znaczny wzrost eksportu polskiej stolarki okiennej. Zdecydowanie najczęściej okna trafiają do krajów Wspólnoty, choć niektórzy producenci sprzedają je nawet na tak odległe rynki, jak chociażby ten amerykański czy australijski. Współpraca z nabywcami spoza Wspólnoty jest dla wielu firm kolejnym krokiem w umacnianiu swojej pozycji. To także reakcja na coraz większe nasycenie rynków unijnych. Wciąż pozostają one głównym adresatem polskiego eksportu, ale rodzime firmy muszą szukać kolejnych odbiorców. Dostarczenie im okien nie będzie tak proste pod względem logistycznym, jednak jest wskazane w utrzymaniu dotychczasowego tempa rozwoju.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment