Pierwsze mieszkanie? Podejdźmy do tego na poważnie
Share
Wyprowadzając się z domu rodzinnego na przykład podczas studiów albo po prostu szukając niezależności, na początku decydujemy się na lokal do wynajęcia. Nie ma się co dziwić, ponieważ jest to najlepsza opcja na start. Nie znamy miasta, nie wiemy jeszcze co chcemy dokładnie robić w życiu. To wszystko przychodzi z czasem. Nasze cele i sytuacja finansowa zaczynają się stabilizować i coraz poważniej myślimy o przyszłości. Jedną z najważniejszych kwestii staje się to gdzie chcemy mieszkać. Jesteśmy zmęczeni wynajmem i decydujemy się na zakup nowego mieszkania. Trzeba jednak podejść do tego z głową.
Zacznijmy od finansów
Nie ma co ukrywać, sytuacja finansowa jest głównym czynnikiem wpływającym na nasze decyzje. Zakup nowego mieszkania wiąże się z ogromnym wydatkiem. Zazwyczaj nawet nie mamy tak dużych pieniędzy i właśnie dlatego decydujemy się na kredyt hipoteczny. Banki mają swoje zasady i nie przyznają finansowania każdemu. Aby spełnić ich warunki trzeba wykazać się stabilnymi zarobkami, umową o pracę, a także jak największym wkładem własnym. Im bardziej poważne i wiarygodne dokumenty przedstawimy, tym większa szansa na powodzenie. Pamiętajmy również o tym, że banki również chcą na tym zarobić i każdy z nich przedstawia nam inną ofertę. Przed wyborem konkretnej, porównajmy ją z innymi, a być może uda nam się znaleźć korzystniejszą. Jest to decyzja na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt następnych lat, dlatego dokładnie ją sprawdźmy i przemyślmy.
Stare czy nowe mieszkanie?
Jeśli mamy mniej więcej ustalony budżet, możemy zająć się poszukiwaniem naszych własnych czterech kątów. Rynek nieruchomości oferuje nam mieszkania z dwóch kategorii: rynek pierwotny i wtórny. Pomiędzy nimi występuje wiele różnic, dlatego tak ważne jest, abyśmy dopasowali je do swoich preferencji. Nowe mieszkania, prosto od dewelopera są czymś o czym marzy większość z nas. Dostajemy lokal w stanie surowym, który możemy dowolnie wykończyć według naszego projektu. Wybór takiego rozwiązania wiąże się jednak ze sporymi kosztami, a także długim czasem oczekiwania. Takie mieszkania często sprzedawane są jeszcze przed rozpoczęciem ich budowy. Rynek wtórny cieszy się również powodzeniem. Często możemy znaleźć atrakcyjną ofertę, zainwestować w remont i stworzyć wymarzony dom. Kluczowy jest również czas, wybierając taką opcję, po dopełnieniu formalności mieszkanie jest od razu nasze.
Kwestie o których warto pamiętać
Wybierając mieszkanie, niezależnie czy jest ono stare czy nowe, musimy pamiętać także o pozostałych kwestiach. Ma to być miejsce, w którym chcemy czuć się dobrze, móc odpocząć i zrelaksować się. Dlatego tak ważna w tym wszystkim jest okolica. Wybierajmy miejsca, które są ładne wizualnie, a także funkcjonalne i cieszące się dobrą lokalizacją. Pamiętajmy, że codziennie musimy dojechać do pracy, szkoły, a wybieranie daleko położonych mieszkań znacznie ten czas wydłuży. Warto zwrócić uwagę na sklepy i lokale usługowe będące w pobliżu, z których będziemy korzystać na co dzień. Ważny jest również metraż. Powierzchnia mieszkania musi być odpowiednia do ilości osób w nim mieszkających. Zarówno zbyt małe, jak i zbyt duże będą złym pomysłem. Ma to być nasz dom, dlatego kierujmy się głównie swoimi preferencjami w oparciu o dostępne możliwości.