LOADING

Type to search

Mieszkanie, szeregowiec czy dom? Jak wybrać typ nieruchomości dla siebie?

Nieruchomości

Mieszkanie, szeregowiec czy dom? Jak wybrać typ nieruchomości dla siebie?

Redakcja czerwiec 18, 2019
Share

Zakup nieruchomości bardzo często jest decyzją na całe życie. Współczesny runek oferuje wiele rodzajów nieruchomości, dlatego wybór powinien być przemyślany. Nieruchomość musi być nie tylko dostępna pod względem finansowym, ale ważnym aspektem jest także jej dopasowanie pod kątem konkretnej osoby, rodziny. Ze względu na to, że decyzja o wyborze miejsca do zamieszkania podejmowana jest często zbyt pochopnie i bez dokładnej analizy, wybór nie jest trafiony. Poniżej wymienione aspekty należą do tych, które warto dokładnie przemyśleć przed podjęciem decyzji.

Rodzaje nieruchomości mieszkaniowych

Jeden z podstawowych podziałów, wyróżnia następujące nieruchomości: mieszkanie, dom i szeregowiec. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Jedną z najbardziej pożądanych i wymarzonych opcji jest posiadanie domu. Jest to nieruchomość, która cechuje się bez wątpienia odrębnością, dużym metrażem i swobodą. Koszt budowy domu zależy od wielu czynników, ale bez wątpienia nie jest on mały. Poza ceną budowy domu należy wziąć pod uwagę także koszty działki. Dom wybudować można taniej w miejscowościach mniejszych, ale wiele osób narzeka w takich sytuacjach na dojazdy do pracy. Drugą, tańszą opcją są szeregowce. Są to zabudowania coraz częściej powstające w miejscowościach w pobliżu dużych miast, a nawet w samych miastach. Bez wątpienia, zyskują one coraz większą popularność w Polsce. Charakteryzuje je połączenie kilku domów w segmenty. Połączone są one ze sobą ścianami bocznymi. Do dyspozycji mieszkańców najczęściej są ogródki oraz indywidualne podjazdy dla aut. Zdarza się także, że właściciele domów zewnętrznych mają możliwość dobudowania garażu. Koszt szeregowca może być nawet o połowę mniejszy niż koszt budowy domu. Ostatnią opcją są mieszkania. Ich cena uwarunkowana jest między innymi metrażem i lokalizacją. Mieszkania skierowane są przede wszystkim dla osób ceniących sobie uroki miejskiego życia.

Czym kierować się przy wyborze?

Planując zakup nieruchomości, warto rozważyć przede wszystkim indywidualne upodobania przyszłych domowników. Osoby ceniące sobie miejskie życie oraz mnogość rozrywek z pewnością będą zadowolone z zakupu mieszkania w mieście. Jeżeli jednak, dla kogoś ważna jest odrobina indywidualizmu, a także pragnie on posiadać większą nieruchomość, powinien zdecydować się na szeregowiec. Współcześnie są one budowane najczęściej w miejscach bardzo dobrze skomunikowanych z centrami miast. Ostatnią, najbardziej pożądaną opcją są domy. Będą z nich zadowolone osoby, które pragną mieć kawałek ziemi tylko dla siebie, cenią sobie ciszę i spokój. Ceny domów są wysokie, szczególnie jeżeli ktoś planuje jego zakup w większym mieście, a by połączyć wszystkie wymienione aspekty. Poza powyżej wymienionymi kwestiami oczywiście przy wyborze brane są także pod uwagę aspekty finansowe. Jeżeli dom jest wymarzonym miejscem do zamieszkania, nie warto kupować mieszkania tylko ze względu na pieniądze. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być na przykład czasowe wynajęcie nieruchomości do czasu uzyskania zdolności kredytowej na zakup domu.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment