LOADING

Type to search

Kredyt konsolidacyjny – czy się opłaca? Kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Finanse

Kredyt konsolidacyjny – czy się opłaca? Kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Redakcja Kwiecień 12, 2019
Share

Osoby, które zaciągnęły kilka zadłużeń często zaczynają mieć problemy ze spłatą wszystkich zobowiązań. Czy da się tego uniknąć? A jeśli tak, to w jaki sposób? Przedstawiamy, na czym polega kredyt konsolidacyjny i kiedy się opłaca.

Co to kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest to zobowiązanie celowe przyznawane na spłatę innych kredytów. Oznacza to, że bank udziela Ci środków, abyś mógł spłacić dotychczasowe zadłużenia. Zaraz wyjaśnimy, dlaczego warto się nad tym zastanowić.

Na początku chcielibyśmy jednak zaznaczyć, że skonsolidować możesz różnego typu zobowiązania: kredyt gotówkowy, samochodowy, pożyczki, a nawet limity na kartach kredytowych. Co istotne, to Ty decydujesz, które z zadłużeń chcesz połączyć.

A jakie są różnice między spłacaniem jednej raty kredytu konsolidacyjnego a kilku innych? W tym produkcie finansowym chodzi nie tylko o to, aby połączyć wszystkie kredyty, ale także zmniejszyć przy tym wielkość rat. Jest to możliwe dzięki obniżeniu oprocentowania oraz wydłużeniu okresu spłaty. A czy się opłaca? I kto powinien się na to zdecydować?

Kiedy opłaca się zaciągnąć kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych?

Kredyt konsolidacyjny opłaca się osobom, które mają problemy ze spłatą kilku zobowiązań (totalmoney.pl), ponieważ jego główną cechą jest to, że obniża wysokość rat. Bank tak dostosowuje swoją ofertę, aby rata była niższa, niż suma dotychczasowych, comiesięcznych zobowiązań. To duże ułatwienie dla osób, którym zaczyna brakować środków na ich regulację, w ten sposób unikają popadnięcia w jeszcze większe zadłużenie.

A jak bank na tym zarabia? Jeśli dokonasz dokładnych obliczeń, to zauważysz, że najczęściej koszt kredytu konsolidacyjnego jest wyższy, niż suma spłacanych zobowiązań. Dzieje się tak dlatego, że aby umożliwić Ci płacenie niższych rat, okres spłaty zostaje wydłużony. W praktyce przekłada się to na wyższą liczbę odsetek do zapłacenia. Można by więc założyć, że jest to produkt nie do końca opłacalny. Ale nie zawsze aspekt ekonomiczny jest tu decydujący.

Dla niektórych osób konsolidacja zobowiązań jest jedynym sposobem na to, aby utrzymać płynność finansową. A trzeba pamiętać, że gdy zaczynasz mieć problemy ze spłatą rat, informacja o tym pojawia się w BIK-u, co utrudni Ci dalszą współprace z różnymi bankami.

Kalkulator kredyt konsolidacyjnego

Zanim zaciągniesz kredyt konsolidacyjny, musisz zwrócić uwagę na kilka różnych aspektów. Przede wszystkim sprawdź, czy bank nie nakłada opłat za wcześniejszą spłatę zobowiązań. Ponadto musisz dokładnie porównać wszystkie oferty, w czym pomoże Ci kalkulator kredytu konsolidacyjnego. Dzięki niemu szybko sprawdzisz, jakie są aktualnie proponowane warunki. Przy czym nie zwracaj uwagi wyłącznie na oprocentowanie – ważniejsza jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, czyli RRSO. To ona pokazuje, jaki może być ostateczny koszt zobowiązania.

Wygodnym rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny online. Choć może okazać się, że na końcowym etapie procesu wnioskowania o kredyt konieczna będzie wizyta w banku celem podpisania umowy, to wszystkie inne formalności załatwiasz przez internet.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment