LOADING

Type to search

Krajowy System e-Faktur

Firma

Krajowy System e-Faktur

Redakcja październik 12, 2023
Share

Krajowy System e-Faktur (KSeF) umożliwia wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. Dokument przyjmuje format xml, zgodny ze strukturą logiczną e-Faktury FA(2), który został opublikowany w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (CRWDE) na platformie ePUAP. Ministerstwo Finansów ma udostępnić bezpłatne narzędzia do wystawiania takich faktur, ale taka opcja powinna pojawić się również w programach komercyjnych. Sprawdź, co warto wiedzieć o nadchodzących zmianach i samym Krajowym Systemie e-Faktur.

Etapy wprowadzania KSeF

Proces wdrażania rozpoczął się już w październiku 2021 roku. Wprowadzono pilotażowy program, by dostosować system informatyczny o potrzeb podatników.  Od stycznia 2022 roku korzystanie z tego rozwiązania było dobrowolne. Rada Unii Europejskiej przyjęła elektroniczne fakturowanie w Polsce jako obowiązkowe, dlatego od 1 lipca 2024 roku Krajowy System e-Faktur będzie obowiązkowym rozwiązaniem. Z KSeF będą korzystać przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku VAT oraz ci zwolnieni z podatku VAT, a także podatnicy zidentyfikowani w Polsce do szczególnej procedury unijnej OSS, posiadający polski identyfikator podatkowy NIP. W związku z wprowadzeniem nowego narzędzia wielu przedsiębiorców, którzy obecnie sami zajmują się księgowością, zdecyduje się powierzyć prowadzenie działań specjalistom. Jeżeli szukasz biura rachunkowego, które wykona wszystkie działania poprawnie – skorzystaj z oferty https://anavo-ksiegowosc.pl/biuro-ksiegowe-otwock.html. Anavo to miejsce, które zadba o profesjonalną obsługę księgową. Dzięki temu wszystkie faktury będą zaksięgowane terminowo.

Co oznacza wprowadzenie KSeF dla księgowych?

Założeniem systemu ma być zautomatyzowanie rutynowych działań biur księgowych. Zarówno podatnicy, jak i księgowi mają mieć łatwiejszy dostęp do niezbędnych danych. Księgowość ma być bardziej efektywna, a specjaliści w branży nie będą musieli czekać na terminowe dostarczenie dokumentów do biura. W teorii pozwala to również rozwiązać problem zagubionych przez przedsiębiorców faktur. Dzięki temu księgowi będą mogli odpowiednio wcześnie odliczyć podatek VAT, a także lepiej rozplanować swoją pracę. Ręczne wprowadzanie danych generuje większą ilość błędów – elektroniczna forma ma zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. System ma gromadzić dokumenty w jednym miejscu, co ułatwi prowadzenie księgowości zarówno w małych, jak i większych firmach. Obsługa będzie wymagała wcześniejszego wdrożenia. Krajowy System e-Faktur w teorii ma ustandaryzować pracę, dzięki czemu będzie bardziej efektywna. Wciąż niezbędna będzie fachowa wiedza i umiejętności specjalistów z branży rachunkowej.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment