LOADING

Type to search

Kiedy wejdzie w życie zakaz mentoli? Jakie wyroby pozostaną w sklepach?

Wiadomości

Kiedy wejdzie w życie zakaz mentoli? Jakie wyroby pozostaną w sklepach?

Redakcja kwiecień 29, 2020
Share

Już wkrótce ze sklepowych półek znikną m.in. papierosy mentolowe i z tak zwanym klikiem. Co pozostanie na sklepowych półkach? Za niespełna miesiąc, 20 maja 2020 roku, zostaną wycofane ze sprzedaży papierosy mentolowe i z tak zwanym klikiem. Ale to nie wszystko. Także inne produkty znikną ze sklepowych półek, a ich sprzedaż od tego dnia będzie nielegalna. Poznaj szczegóły nowych przepisów!

Wycofanie mentoli. Jakich produktów zakazuje przepis?

Przepis, który wejdzie w życie 20 maja 2020 roku mówi o tym, że zakazana zostanie sprzedaż „papierosów o aromacie charakterystycznym innym niż aromat tytoniu, które mogłyby sprzyjać wzrostowi początkowego spożycia tytoniu lub wpływać na strukturę spożycia”.

Pod pojęciem „aromat charakterystyczny” należy rozumieć wyczuwalny zapach lub smak inny niż zapach lub smak tytoniu, który powstaje w wyniku zastosowania dodatku lub kombinacji dodatków. O jakich dodatkach mowa? Może to być np. zapach lub smak owoców czy słodyczy, ale także przypraw, ziół, alkoholu, wanilii czy właśnie – mentolu.

W związku z tym z dniem 20 maja 2020 roku wycofane zostaną ze sprzedaży nie tylko papierosy mentolowe i z tak zwanym klikiem, czyli kapsułką z aromatem mentolowym umieszczoną w filtrze papierosa. Zakaz obejmie również takie produkty jak aromatyzowany tytoń do samodzielnej produkcji papierosów czy aromatyzujący płyn do papierosów. Więcej informacji na temat zakazu mentoli znajdziesz na stronie https://maszwybor.pl/faq.

Zakaz mentoli i papierosów klikanych – kto go wprowadził?

Wycofanie ze sprzedaży mentoli i papierosów z klikiem jest efektem przyjęcia w 2014 roku przez Parlament Europejski tak zwanej dyrektywy tytoniowej. Zgodnie z jej przepisami, zakaz sprzedaży papierosów mentolowych i z klikiem będzie obowiązywał nie tylko w Polsce, ale na terenie całej Unii Europejskiej.

Choć Polska, z poparciem Rumunii, zaskarżyła niektóre przepisy dyrektywy do europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ten odrzucił skargę i potwierdził ważność regulacji unijnych. Rząd naszego kraju twierdził bowiem, że wprowadzenie całkowitego zakazu obrotu papierosami mentolowymi będzie miało duże konsekwencje gospodarcze dla kraju.

Wejście w życie nowych przepisów oznacza także ujednolicenie opakowań i etykietowania wyrobów tytoniowych. Zgodnie z nowym prawem wejdą w życie również nowe regulacje dotyczące papierosów elektronicznych.

Czego nie obejmie zakaz?

Pojawiają się pytania czy zagrożona jest sprzedaż wszystkich papierosów. Na dzień dzisiejszy nic o tym nie wiadomo. Celem dyrektywy jest bowiem wycofanie ze sprzedaży produktów z aromatem, które mogą maskować rzeczywisty smak tytoniu i nawet go ulepszać utrudniając w ten sposób walkę z nałogiem.

Jeśli chodzi o wyroby z aromatem tytoniowym, zakaz nie obejmie e-papierosów i podgrzewaczy tytoniu.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment