LOADING

Type to search

Jak wybrać dobrego notariusza?

Nieruchomości

Jak wybrać dobrego notariusza?

Redakcja wrzesień 19, 2023
Share

Wizyta u notariusza to nieodłączny element wielu sytuacji w naszym życiu. Zaliczymy do nich między innymi sporządzanie aktów notarialnych (umów), poświadczeń, spadki. Notariusz dość często jest niezbędny podczas wielu czynności związanych z prowadzeniem firmy lub życiem prywatnym. W artykule wyjaśnimy na co należy zwrócić uwagę szukając najlepszego notariusza.

Jaki powinien być dobry notariusz?

Dobry notariusz powinien wyróżniać się nie tylko niezbędną wiedzą oraz doświadczeniem w swojej profesji. Niezwykle istotne są także pewne umiejętności miękkie, które wpływają na jakość obsługi klientów. Notariusz jest osobą, która pracuje bezpośrednio z ludźmi i powinna umieć zbudować relację opartą na zaufaniu. To kluczowa kwestia, zwłaszcza w przypadku załatwiania spraw o bardzo dużej randze. Bardzo ważną cechą notariusza jest również efektywność, czyli sprawne i zdecydowane działanie. Klient udając się po pomoc do notariusza liczy bowiem na optymalnie przeprowadzone procesy, które nie wymagają zbędnego zaangażowania klienta. Istotną cechą jest także bezstronność, a profesjonalny notariusz nie faworyzuje żadnej ze stron, z którymi współpracuje. Klienci docenią na pewno także dostępność oraz chęć niesienia pomocy. Mowa o chęci udzielania wyczerpujących odpowiedzi na zadawane pytania oraz rozwianie wątpliwości w przypadku ich wystąpienia. Notariusz w Gdańsku powinien umiejętnie nawiązywać kontakt z klientem i stworzyć odpowiednią atmosferę podczas współpracy. Dla niektórych klientów korzystanie z usług notariusza może być stresujące, a prawdziwy fachowiec potrafi delikatnie rozluźnić atmosferę. Zadaniem dobrego notariusza jest więc ułatwienie czynności procesowych oraz dostarczenie wszystkich niezbędnych informacji. Na koniec warto wspomnieć o aspekcie dotyczącym profesjonalizmu. Notariusz powinien jasno sprecyzować warunki i zasady współpracy oraz zakres pomocy. Dzięki temu współpraca będzie przejrzysta, a klient zaufa specjaliście. Bardzo dobrym pomysłem jest umówienie się na spotkanie informacyjne, na którym klient sprawdzi jak pracuje notariusz.

Czy cena jest najważniejsza?

Dla wielu klientów pierwszą i najważniejszą kwestią będzie cena. Zgodnie z polskim prawem, taksa notarialna to maksymalna kwota, jaką notariusz może pobrać za określony rodzaj wykonywanej czynności. Zapewnia to lekką elastyczność w cenach i możliwość konkurencji między notariuszami. Możesz oczywiście poświęcić chwilę czasu i porównać ceny usług. Warto jednak wspomnieć, że cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem podczas wyboru najlepszej kancelarii notarialnej. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z rekomendacji rodziny lub znajomych. Cena może być jednym z ważnych czynników podczas wyboru, ale bardzo istotne jest także zaufanie do notariusza. Warto wcześniej odwiedzić kancelarię notarialną i upewnić się, że spełnia nasze oczekiwania. Możemy także sprawdzić opinie innych klientów wybranego notariusza w internecie – to nic nie kosztuje, a może pomóc w podjęciu właściwej decyzji. Oprócz ceny istotna może być także elastyczność notariusza, zwłaszcza godziny jego pracy. Niektórzy notariusze oferują spotkania wieczorami lub w sobotę. Może to być duże ułatwienie dla osób, które dużo pracują. Pamiętajmy również, że niektóre biura notarialne specjalizują się w konkretnych dziedzinach. Jedne zajmują się głównie dokumentami związanymi z nieruchomościami, podczas gdy inne specjalizują się w intercyzach małżeńskich, umowach spółek, sprawach testamentowych lub darowiznach. Przed wyborem notariusza dobrze jest zastanowić się, jakie usługi są nam potrzebne.

Podsumowując, podczas wyboru najlepszego notariusza zwróć uwagę na jego specjalizację, godziny pracy, doświadczenie i cenę. Ważne są także zdolności interpersonalne oraz budowanie relacji opartej na zaufaniu.

Więcej na www.notariuszwgdansku.com

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment