LOADING

Type to search

Jak przeprowadzić zezłomowanie auta i odzyskać składkę za OC?

Firma

Jak przeprowadzić zezłomowanie auta i odzyskać składkę za OC?

Redakcja czerwiec 4, 2019
Share
Oddanie samochodu na złom oznacza odzyskanie części jego wartości. Auta, które nie jeżdżą, a ich naprawa jest nieopłacalna, powinny zostać zezłomowane w stacji kasacji pojazdów. Następnie należy wyrejestrować auto i ubiegać się o zwrot niewykorzystanej składki OC.

O czym trzeba pamiętać podczas złomowania samochodu?

Podczas oddawania auta na złom trzeba pamiętać by było ono jak najbardziej kompletne. Zgodnie z przepisami złomowane auto nie może ważyć mniej niż 90% masy zapisanej w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli nasze auto będzie lżejsze stacja demontażu może domagać się dopłaty za każdy brakujący kilogram. Kasacja pojazdów Kraków to minimum formalności i wygoda dla klienta. Stacje demontażu mają swoje lawety więc mogą odebrać auto od klienta. Po dokonaniu złomowania stacja demontażu ma obowiązek wydać zaświadczenie o unieważnieniu dowodu rejestracyjnego. Fachowcy ze stacji podpiszą z klientem umowę sprzedaży wraku.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na fakt, czy firma działa legalnie i ma zezwolenie wojewody. Prawo polskie mówi, że tylko takie firmy mogą prowadzić złomowanie pojazdów i unieważnić dowód rejestracyjny. Legalnie prowadzona firma przedstawi bez problemu wszystkie wymagane zezwolenia. Taka transakcja zapewni obu stronom bezpieczeństwo. Po złomowaniu należy udać się do Wydziału Komunikacji i okazać zaświadczenie o złomowaniu auta. Klient za swój wrak otrzyma od firmy pieniądze, a kwota uzależniona będzie od wagi auta.

Odzyskanie składki za OC

Jeśli dokonujemy złomowania samochodu z opłaconą składką OC mamy prawo ubiegać się o zwrot niewykorzystanej części składki. Zgodnie z prawem nie można ubezpieczać i pobierać opłaty za coś, co nie istnieje. Składka płacona jest z góry, a zwrot należy się za każdy niewykorzystany dzień. Klientowi przysługuje zatem zwrot składki od dnia zezłomowania do końca okresu ubezpieczenia. W celu uzyskania nadpłaty należy przestawić w firmie ubezpieczeniowej zaświadczenie o wyrejestrowaniu samochodu. Firma ubezpieczeniowa przestanie również naliczać kolejne składki OC.

Zalety złomowania samochodu

Główną zaletą jest po prostu pozbycie się problemu. Pamiętajmy, że właściciel auta nie może przestać płacić składki OC argumentując, że auto tylko stoi na parkingu. W takiej sytuacji należy auto sprzedać lub dokonać złomowania. Po złomowaniu w stacji demontażu uzyskamy zaświadczenie, które można przedstawić w firmie ubezpieczeniowej. Na jego podstawie firma przestanie naliczać składkę OC oraz dokona zwrotu już nadpłaconej składki. Współpraca ze stacją demontażu mającą wymagane zezwolenia to także pewność, że sprawa zostanie załatwiona w sposób profesjonalny.
Tags:

Leave a Comment