LOADING

Type to search

Czy Polacy chętnie inwestują w luksusowe apartamenty?

Nieruchomości

Czy Polacy chętnie inwestują w luksusowe apartamenty?

Redakcja styczeń 17, 2019
Share

Nieruchomości z górnej półki to obiekt marzeń niejednego Polaka. Statystyki pokazują, że w porównaniu do krajów zachodnich, nasz rynek nadal jest nieco skromniejszy. Jednak dobra koniunktura sprawia, że luksusowe apartamenty w Warszawie to doskonała inwestycja dla każdego, kogo na taki zakup stać.

Luksus bardziej dostępny

Nieruchomości jako lokata kapitału to pomysł, który zyskuje na swojej popularności. Wielu inwestorów uważa, że bardziej opłaca się zakup luksusowego apartamentu i jego wynajem niż trzymanie pieniędzy na koncie o stosunkowo niskim oprocentowaniu. Pozytywne dane, jakie napływają z polskiej gospodarki mają swój wpływ również na segment luksusu. Rośnie liczba Polaków, których stać na więcej i są skłonni wydać kilka milionów na luksusowe apartamenty w Warszawie. Według rankingu magazynu Forbes, w Polsce żyje 37 osób, których majątek jest wyceniany na więcej niż miliard złotych (to około 300 mln dolarów). W skali roku to grono powiększyło się o kolejne 5 osób. Rośnie również liczba osób, których majątek przekracza 5 mln dolarów. W 2017 roku było to ponad 7 tys. inwestorów, prognozy na najbliższe lata przewidują wzrost w tej grupie do 10 tys. osób. Większość z nich lokuje swoje oszczędności w bezpieczne aktywa a za takie uchodzą nieruchomości.

Stabilna inwestycja

Wartość transakcji, zawartych na rynku apartamentów to już ponad 3 mld złotych w skali roku. Przeciętna transakcja opiewa na minimum milion złotych. Nie bez znaczenia są również walory inwestycyjne nieruchomości, które nie tylko nie tracą na swojej wartości, ale wyraźnie zyskują. Perspektywy wydają się nadal kuszące zwłaszcza, że coraz częściej inwestorzy kupują apartamenty za gotówkę, bez wspomagania się kredytem. Rynek nieruchomości ma opinię wyjątkowo stabilnego. Nie jest tak łatwo podatny na różne perturbacje jak inne sektory. Sprzyjają temu dobra koniunktura w gospodarce (również prognozy na kolejne lata), wysoka dynamika wzrostu PKB, niska inflacja oraz stabilne utrzymanie stóp procentowych. Z wszystkich wymienionych czynników zaskoczeniem mogą być ewentualnie stopy procentowe. W razie ich podwyżek, mogą rosnąć koszty kredytów. Zwykle takie zawirowania oznaczają erozję popytu na mieszkania z niższej półki. W przypadku apartamentów ten mechanizm ma bardzo ograniczony zasięg. Inwestowanie w luksusowe apartamenty w Warszawie będzie nadal opłacalne, szacuje się, że rynek nieruchomości premium już wkrótce przebije sumę 4 mld zł.

Apartament do wynajęcia

Polscy inwestorzy, wzorem zagranicznych, nauczyli się, jak można zarabiać na rezydencjach, apartamentach czy nieruchomościach komercyjnych. Wielu z nich kupuje luksusowe apartamenty w Warszawie nie po to, aby w nich zamieszkać. Lokale premium to często nieruchomości wakacyjne lub inwestycyjne dla osób, które na nie stać. Zaletą takiego wynajmu są kameralność inwestycji, świetna lokalizacja w stolicy oraz dodatkowe usługi, na jakie można liczyć, na przykład dostępny w każdej chwili concierge. Amatorzy zakupu lokum z górnej półki zwykle decydują się na kilka inwestycji. Warszawa z racji swojego położenia, jak również statusu stolicy polskiego biznesu jest zwykle brana pod uwagę w pierwszej kolejności. Kolejne apartamenty często są wybierane w miejscowościach turystycznych, gwarantujących piękny widok na morze, góry czy jezioro.

Rynek nieruchomości premium jest bardzo odporny na wszelkie zawirowania. Bywa, że nie dotyczy go nawet kilkuletni kryzys w gospodarce. To idealne miejsce na długoterminowe inwestowanie nadwyżki kapitału.

Tags:

Leave a Comment